| cLaudYu a întrebat:

Azi am observat ca am gingiile inflamate, ce ceaiuri (scuze de cacofonie) pot face sau alte metode de tratament pana ce voi merge la medicul stomatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariobros a răspuns:

Ceai de musetel, sunatoare, salvie, iti clatesti gura de cateva ori pe zi. Cu ceaiul de cerentel, coada racului, sulfina, iti tamponezi zona inflamata de cateva ori pe zi. Maseaza-ti gingiile cu lamaie sau fa gargara cu suc de lamaie amestecat cu apa si miere. Numai bine!

2 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Ceai de musetel cu 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu alimentar la o cana 200 ml., sau in lipsa acestuia, sare...
sanatate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Scapati de durere de dinti fara sa deschideti gura!
Este de ajuns sa frecati o bucatica de gheata intre degetul mare si aratator. Terminatiile nervoase care se afla in zona in forma de V a mainii stimuleaza o regiune din creier care blocheaza receptionarea semnalelor de durere provenite de la fata si de la maini. Un studiu canadian arata ca puteti incerca aceasta metoda si fara gheata, insa ar avea o eficienta cu 50% mai scazuta.