| Mindfulness a întrebat:

Buna.
Azi când m-am spălat pe dinți pe partea stângă când m-am periat am inceput sa simt o sensibilitate mare a dinților ca și o durere,nu am mai avut probleme de genul până astăzi! Am pus și degetul pe acei dinți să văd dacă mai simt durere și nu am simțit absolut nimic, am simțit în schimb când m-am periat cu peria. Doar un pic daca ajungeam cu peria dinții se simțea acea durere, sensibilitate mare! Eu mă confrunt și cu paradontoza.
Nu știu dacă are legătură dar azi am mâncat niste ardei foarte picanți!
Ce poate fi? Mai trece sau de azi înainte o sa am aceleași probleme? Ați pățit și voi același lucru? Ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Posibil sa ai carie. Fiindcă țiai neglijata dantura și igiena lor.

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Am o carie frate da,dar e partea dreapta acolo nu am simțit durere deloc a dinților in timp ce m-am periat. Sau poate am carie la unul din dinți inferioara,eu pe partea aia nu am nici un dinte spart sau măsea sa se vadă vreo carie dar am pe partea cealaltă o carie la o măsea.
Mă spăl zilnic pe dinți, eu am o carie de mult timp, pe care o sa o tratez.
De la paradontoza poți să ajungi la multe complicații chiar daca te speli pe dinți des.
Poate o fi de la ce am mâncat, am mâncat niste ardei iuți și poate nu am voie.
Pe partea unde am simtit că mă dor dinții nu am nici o carie am dinții sanatosi asta e ciudățenia, până acum nu am avut probleme.

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Nu mă doare deloc, doar daca mă spăl pe dinți, daca folosesc peria de dinți. Am pus și degetul și am apăsat și nu am simțit nimic, am atins un pic cu peria de dinți acei dinți și brusc la atingere am simțit o sensibilitate foarte mare. Sper sa nu fie altceva și să treacă. happy

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Păi dacă mănânci, și dupăia nu te speli pe dinți, normal că se cariază.

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Lasă câți trece până te însori. Sau rămâi fără.

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Mă spăl frate, mereu după ce mănânc mă spăl pe dinți, mă spăl de 3 ori pe zi.
Pe partea am unde am simțit durerea dentara nu am deloc carii dentarehappy

| Mindfulness explică (pentru 1onur):

Poate o fi de la pasta de dinți habar nu am, am tot schimbat pasta de dinți nu m-am spălat cu aceeași.

| 1onur a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu știu ce poate fi, dar poți merge la un stomatolog să vadă ce ai la dantură, poate ai o fisură, crăpături, și intră pe acolo mâncare, și îți afectează gingia...