| Alexandrutssa a întrebat:

azi dimineata m-am cantarit si cand am vazut cate kg am mi-a picat fata. Am 14ani( fac 14 peste cateva zile), 1, 55 ( cu aproximatie ) si 61 de kg. Sunt exagerat de grasa. Nu imi permit sa imi cumpar pentru un regim de exemplu peste la gratar si numai fripturi. Paine rareori mananc. eu am problema cu dulciurile. da nu pot sa ma abtin. in curand peste cateva zile imi fac abonament la sala. dar daca ma duc la sala si cum sunt pofticioasa si nu pot sa ma abtin nu fac nimic. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea grasă ).

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 52 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, TREBUIE să slăbeşti cam 10 kg.

Oricum, la vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| karsivan a răspuns:

Inlocuieste dulcurile cu fructe, scoate painea cartofi si orezul pentru 3 saptamini. Daca scapi de dulcuri o sa slabesti sigur.

| Lovee18 a răspuns:

Nu cred ca este o idee foarte buna dar incerc-o ...mai intai editeaza o poza cu tine ( te faci mai slaba) si o scoti la imprimanta sau chiar poza normala si o iei cu tine iar de cate ori vrei sa faci lucruri care te pot aduce la o greutate pe care nu ovrei uita-te la acea poza si gandeste-te ca poti fi asa daca incerci.

| Claudia389 a răspuns:

Sa iti spun sincer poti! Toti putem dar nu vrem!
Mama mi-a spus ca daca nu mai mananc paine si dulciuri si prajeli o sa dau foarte repede jos, si sa stii ca da roade..si eu am problema cu dulciurile dar daca nu vad pe nimeni ca mananca de ce sa mananc si eu! Nu este asa?
App cu sala eu fac si Handbal si o sa imi fac si abonament la Zumba este un loc super tu stii cat poti sa te relaxezi acolo si sa dai jos in acelasi timp? Eu iti recomand zumba chiar foarte mult..bafta in continuare sigur o sa slabesti iti tin pumni :X

| andreea3brtr a răspuns:

Bea multa apa. Inainte de fiecare masa bea un pahar plin cu apa, asa nu vei mai putea manca foarte mult plus ca e sanatos. Si incearca sa te abtii de la mancat dulciuri. Goleste-ti bucataria de ele si atunci cand ti se face pofta de ceva dulce mananca un fruct. Incearca sa nu mananci prajeli sau mancaruri grase care contin foarte mult ulei. Si nu in ultimul rand apuca-te serios de sala. Daca nu ai bani sa iti faci un abonament sau nu poti ajunge la una, este la fel de bine ca dimineata sau seara sa iesi la alergat si sa incerci niste exercitii pe care le poti face si acasa si care iti lucreaza musculatura si te ajuta sa dai grasimea jos. Le poti gasi oriunde, chiar si pe Youtube. Bafta!

| Alexandrutssa explică (pentru andreea3brtr):

Oricum abonament la sala imi fac in curand, peste cateva zile.

| Loolixify a răspuns:

CAm proasta idee Lovee18... Degeaba mergi la sala daca nu te abtii... INCEARCA! e greu dar o sa poti si cand vei vedea rezultate vei fi multumita si o sa continui

| Lovee18 a răspuns (pentru Loolixify):

Am specificat ca nu cred ca este prea buna.