| n1men14 a întrebat:

Bună, azi dimineață m-am trezit ca de obicei să merg la școală, dar m-am trezit cu niște înțepături în partea stângă jos sub sân, înțepăturile au durat cam 25-30 min. După mi-au trecut dintr-o dată, mă durea când mă mișcam sau respiram mai tare. Ce poate fi? Ați mai pățit așa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Este foarte posibil să fie o durere de la muşchii intercostali. Dacă revine şi este însoțită de amețeli şi/sau leşin trebuie să mergi să îți facă un EKG. Dacă ai în familie membrii bolnavi de inimă, de asemenea ar fi necesar un control mai amănunțit.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi colonul, intestinele si ceea ce ai mancat.
Tine regim alimentar macar 1 saptamana si iti vei revenii.
Nu este nimic la inima, ca durerile nu pot apare in abdoment, jos, in stanga.

| ioana748 a răspuns:

Posibil de la pozitia din timpul somnului.
Nu te panica, uneori apare aceeasi durere si in dreapta.
Nu toate durerile din stanga au legatura cu inima.
Totusi, ai dreptul gratuit la un control cardiologic si asa te linistesti.