| picior a întrebat:

azi m-am scarpinat si am dat de o alunita. a curs putin sange din ea. sunt foarte ingrijorata. pot sa dau in cance? alunita este putin mai mare si imi este foarte frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O singura traumatizare a unei alunite NU duce la cancer. Nu patesti nimic, stai linistita. Daca se mai repeta, va trebui sa consulti un dermatolog.

| Tasya05 a răspuns:

Ahhh...ce najpa! Si eu am o alunita mare pe picior.si nu m-am atins niciodata de ea. Dar m-am scarpinat la una mai mica si mi-a curs sange...si dupa aia imediat mama mi-a badajat piciprul cu rivanol si alcol, si la strans ft tare. si din fricire nu s-a intamplat nimic ( bine alunita era mica ).
Iti recomand sa mergii la medic! Daca alunita era mica trebuia sa te strangii ft tare, dar daca este mai mare cel mai bine e sa mergii la medic!

| lora3u a răspuns:

Pai vezi si tu cum se comporta. Daca isi schimba forma, aspectul si ai anumite simptome, mergi la dermatolog

| costin1306 a răspuns:

Nu poti da in cancer nu te impacienta, si eu am patit acest lucru si am mers la medic de frica ca si tine. Ma pus sa mi pun un plasture sa nu o mai afcteze nimic pana se vindeca si mi a sugerat sa fiu mai atent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cu alunitele nu este de glumit. Si mama mea a facut la fel. S-a marit alunita chair foarte tare, caci s-a scarpinar si a rupt-o. Ea a dat in fiecare zi cu TINCTURA DE PROPOLIS si deja, dupa cateva saptamani, se vede diferenta, aproape ca nu o mai are.
Te sfatuiesc sa iti cumperi tinctura de propolis (este cea mai buna) si sa iti dai pe alunita in fiecare zi pana cand se va vindeca de tot. Tinc. de propolis arde alunitele.Nu ustura, doar pateaza, dar nu cred ca este important.
Sper ca te-am ajutat.
P.S: Tinct. de propolis se gaseste in toate farmaciilehappy. O poti folosi cu increderehappy.

| picior explică:

Cancer*