| teodora200004 a întrebat:

Azi ma jucam cu doi copii si trageau de mine si i-am luat in brate, apoi brusc am simtit ca a pocnit ceva. M-am operat acum 3 luni de apendicita, si chiar pot face sport si multe alte chestii...o ridic zilnic pe sora-mea care are vreo 20 de kg si nu am patit nimic,dar azi mi-a pocnit ceva inautru, pe afara operatia arata la fel ca inainte laughing Si imi vine sa vomit, ma doare piciorul si burta e cam tare. E ceva grav sau trece? Sa tin regimul de la operatie, ce ziceti? Nu mai vreau la spital..acum o saptamana am venit, nu mai vreau acolo crying FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Deși operația arată bine pe exterior, e foarte posibil să ai hernie acum. Spune-le părinților urgent! și mergi la spital.

| teodora200004 explică (pentru valentingb):

Pai nu ma doare in stanga, ci in drepta, exact unde e operatia am simtit ca a pocnitwinking

| valentingb a răspuns (pentru teodora200004):

Nu cred că am zis că "ai hernie în stânga", ci doar că ai hernie.
Simptomele herniei
Cand apare, hernia va poate da senzatia ca ceva a cedat in organism si puteti simti o mica durere. Aceasta dispare curand, dar veti observa o umflatura in locul unde s-a produs hernierea. Cu toate acestea, semnele si simptomele variaza in functie de tipul herniei.

http://www.divahair.ro/......_tratament
Ceea ce ai spus tu se potrivește perfect cu simptomele generale, te rog frumos, mergi la un control, un simplu control echograf.

| teodora200004 explică (pentru valentingb):

Am mai facut echograf acum 1 luna-2 happy Nu a zis nimic interesant big grin

| valentingb a răspuns (pentru teodora200004):

Da, atunci NU TI SE RUPSESE nimic!

| teodora200004 explică (pentru valentingb):

Da,dar acum nu ma mai doare, mi-a trecut, si am simtit ceva exact unde am operatia, big grin Nu cred ca am herniewinking

| valentingb a răspuns (pentru teodora200004):

Daca nu te mai doare, eu ma bucur mult, inseamna ca s-a intins un muschi, la operatie. Fii linistita inca vreo doua saptamani, nu te zbengui, asteapta sa se sudeze muschii la loc. Si eu am o operatie de 27 cm, stiu cum e sa nu poti face nimic o perioada, dar asta e, negandim in ansamblu, nu doar la prezent. Esti cuminte acum, nu ai probleme toata viata. Pa, pa!

| RUDOFL4X4 a răspuns:

Daca continua durerea du-te la spital

| andreeadadea a răspuns:

Ar fi cel mai bine sa intrebi medicul de familie! Succes!

| bijubiu a răspuns:

Ar fi mult mai bine sa consulti un medic. pentru binele tau. Aceste lucruri nu prea pot fi amanate deoarece se poate agrava!happy

| Elenutzaa_Ele_1999 a răspuns:

Eu recomand sa-ti intrebi parintii, sa nu mai ridici copii si sa ti regimul!