| Xir0 a întrebat:

Buna,azi un coleg de la scoala m-a lovit puternic in partea dreapta de jos a piciorului drept(îmi pare rău dacă nu mă exprim corect)chiar in mușchii din spatele tibiei(gastrocnemius), iar apoi mi-a fost greu sa merg pentru vreo 30 de minute, dar durerea a început sa treacă ușor.Acum(la cam o ora și ceva de când am promit lovitura) durerea a trecut, totuși de fiecare data când încerc sa fac stretching mușchii din partea dreapta a piciorului ma dor.Ar trebui să-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Alex22C a răspuns:

Salut,daca durerea persista, este necesar un consult medical.

| Holiday a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji, dar nu mai face stretching, nu mai forta muschiul. Ofera-i repaus pe cat posibil.In 2-3 zile ar trebui sa fii ca nou.

| Violleta2022 a răspuns:

Na-i nici o grija, dar ar trebui sa nu mai faci streching ca nu-i normal sa incerci sa intinzi un muschi deja lovit.
Ia o pauza de la sport si intinderi, pana iti trece.

| sierra1 a răspuns:

"mi-a fost greu sa merg pentru vreo 30 de minute...Ar trebuii să-mi fac griji?"

1 ar fi utul un rmn
2 dacă te mai "atacă" colegul, fii ingrijorat!