| ColorfulRainbow a întrebat:

buna! Scoala se apropie.si inca nu va fi atat de frig sa fim cu hanorac. si totusi. transpir :((. eu nu mai stiu.sunt dezamagita rau.imi e rusine.stiu ca e ceva normal. dar multi nu au probleme. am incercat mai multe.si nu prea au efect.va rog ajutati`ma.:(. asa nu e bine deloc:|. M`am gandit sa`mi iau http://www.onofre.com.br/onofre/upload/produtos/ia/09056 5.JPG e bun. nu stiti?:(. sau ce imi recomandati? Va roooog :o3. ajutor:(.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la mine e aceeasi problema sad Eu incerc sa port ceva bluzite albesad de curand mi-am luat Secret, sporty clean si nu mai transpir asa de mult.
Mama mia zis 2 sfaturi: tii mainile mai departate de corp si 2: incearca atunci cand te duci la baie, sa iti iei un servetel cu tine si sa te stergi. happy Sper ca te-am ajutat

8 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Daca transpiratia a devenit o problema stanjenitoare, e timpul sa cercetezi cauzele si sa afli solutiile! Cel mai important lucru este sa nu transformi situatia cu pricina intr-un complex!
Se poate vorbi de transpiratie excesiva atunci cand glandele sudoripare elibereaza o cantitate anormala de secretie, intr-o anumita zona a corpului sau generalizat, pe aproape toata suprafata corpului. Hiperhidroza localizata afecteaza zona axilelor, a palmelor, a talpilor si a fetei, si este cea mai des intalnita forma de transpiratie.Principala cauza este stresul sau o emotie puternica. De obicei, apare in perioada pubertatii si dispare treptat. In cazul hiperhidrozei generalizate, cauza este de natura endocrina. Factorii de risc sunt obezitatea, unele tulburari nervoase, instalarea menopauzei sau unele medicamente.Transpiratia excesiva e mai mult decat un disconfort fizic. Hiperhidroza poate sa-ti creeze un complex de inferioritate, sa te faca sa-ti pierzi increderea in tine si in fortele proprii. Iar cand esti stresata, hiperhidroza se amplifica. De asemenea, temperaturile ridicate din timpul verii accentueaza accesele de transpiratie excesiva.
Cum tratezi problema:
Pentru cazurile usoare e de ajuns un tratament local cu lotiuni speciale preparate în farmacie, pudre sau spray-uri antiperspirante. Daca metodele clasice nu dau rezultate, solutia trebuie sa vina in urma unei consultatii endocrinologice sau dermatologice. Cea mai eficienta metoda de blocarea glandelor sudoripare este injectarea toxinei botulinice in zonele cu probleme. O alta varianta este tratamentul medical ce consta in aplicarea unei doze reduse de curent electric pe zonele afectate. In cazuri grave, exista posibilitatea sectionarii nervilor ce cauzeaza transpiratia sau chiar eliminarea glandelor sudoripare din zona axilelor.
O femeie din patru sufera din cauza activitatii excesive a glandelor sudoripare, numita hiperhidroza in termeni de specialitate.
Nu te ingrijora, exista remediu... dar nu stiu daca transpiratia ta este atat de abundenta incat poate fi vorba de hiperhidroza. Cel mai bine mergi cu mami la un dr. endocrinolog pentru niste teste...ca sa aflicauza si apoi ti se va recomanda un tratament adecvat pentru corpul tau. Succes!

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Si eu patesc exact la fel.am incercat dove, fa, rexona.lady speed stick, nivea.am auzit ca fresh crystal ar fi bun dar inca nu l-am incercat http://www.natural-shop.ro/ si maxim dar asta e mai scump si trebuie sa faci comanda http://www.bluebridge.ro/.

| M4RK a răspuns:

Caldura mare, monser! Asta ca sa ii citam pe clasici... Organismul tau incearca in fel si chip sa faca fata temperaturilor care o iau razna in termometre. Cu toate acestea, oricat de mult ne-am dori sa nu avem probleme de acest tip, transpiratia pare a fi o constanta a zilelor de vara, tot mai lungi si mai insorite... Ce te faci in aceste conditii? In primul rand, adopti schimbari ale stilului de viata, apoi cauti remedii eficiente.

Exista anumite schimbari ale stilului de viata care te pot ajuta in cazul in care ai o problema constanta cu mirosul neplacut al corpului sau cu transpiratia in exces (hiperhidroza). Situatiile stanjenitoare ocazionale pot fi tratate daca stii care este cauza producerii lor.

Baia si dusurile

Dusul zilnic este absolut necesar pentru indepartarea bacteriilor de pe piele, in special din zona genitala si a axilelor, unde bacteriile sunt prevalente. Spala-ti axilele cu ajutorul unui burete de baie sau a unei bucati de panza moi, inmuiate in sapun - vor da rezultate mult mai bune in ceea ce priveste "anihilarea" bacteriilor decat mainile tale bine sapunite.

Este preferabil sa folosesti un sapun deodorant in locul celui obisnuit, deoarece lupta mai bine impotriva mirosului neplacut de transpiratie decat sapunurile clasice. Daca ai o problema serioasa cu mirosul, atunci "lasa-te la inmuiat" in cada timp de 15 minute sau mai mult.

Imbracamintea

Acesta este un domeniu pe care oamenii il ignora sau il iau in considerare destul de superficial. Este vara, astfel incat hainele din bumbac subtire sunt la mare cautare. Cauta articole vestimentare lejere, care permit pielii si corpului sa respire mai bine decat daca ar fi incorsetate in haine stramte. In acest caz, transpiratia are loc sa "evadeze" si nu va facilita dezvoltarea bacteriilor.

Extrem de important este si tipul materialului din care sunt confectionate hainele pe care le porti. Fibrele sau materialele sintetice pentru pantofi si piese vestimentare nu permit corpului sa respire. Astfel, este recomandabil sa folosesti haine confectionate din fibre naturale.

Chiar daca ai haine lejere si din fibre naturale, acesta nu este singurul secret al unei curatenii desavarsite. Ca atare, nu uita sa le speli cat mai des posibil! Este un detaliu esential, pe care insa multi il trec cu vederea... Si, dupa cum stim de cand suntem mici, apa si sapunul nu au facut rau nimanui. Cu atat mai putin hainelor tale.

Dieta echilibrata

Schimbarile in dieta pe care o urmezi sunt cruciale in eliminarea surselor variate care pot duce la mirosul neplacut al corpului. Anumite alimente, cum ar fi carnea, ceapa, usturoiul, condimentele exotice, sau unele bauturi, spre exemplu cafeaua si alcoolul, genereaza un miros specific, uneori greu, al corpului. Incearca sa elimini aceste alimente si bauturi din dieta ta pentru cateva saptamani si vezi daca acest lucru aduce cu sine o imbunatatire.

Desi pare firesc sa ne putem da singuri seama de propriul miros al corpului, foarte multe persoane nu realizeaza ca au un miros specific, tocmai pentru ca s-au obisnuit cu el. Ca atare, apeleaza la ajutorul unei persoane in care ai incredere, pentru un "test de miros" - inainte si dupa ce ai inceput sa elimini din dieta anumite alimente, mancaruri sau bauturi. Uneori, acesta poate fi singurul mod in care iti poti da seama de ceea ce se intampla cu tine.

Transpiratia

Hiperhidroza poate avea cauze multiple, astfel incat este recomandabil sa consulti un doctor, pentru a elimina o cauza medicala. Femeile aflate la menopauza sau perimenopauza (perioada anterioara instalarii menopauzei si primii 2-3 ani care urmeaza dupa aceasta) pot experimenta "puseuri" de transpiratie in exces, urmate de un miros extrem de neplacut al corpului.

Transpiratia se poate produce chiar si atunci cand femeia respectiva nu se confrunta cu senzatia de caldura. Exista insa unele remedii extrem de eficiente chiar si in acest caz, cum ar fi servetelele umede pentru bebelusi, otetul sau antiperspirantele puternice.

Cofeina si anumite medicamente pot reprezenta, la randul lor, cauza transpiratiei de care suferi. Redu cantitatea de cofeina consumata si urmareste daca exista unele modificari sau imbunatatiri in momentul intreruperii unui anumit tratament.

| YLLL a răspuns:

Eu am rexona. e verde si are semnul acela roz.
e foarte buun!
face si reclama.

| adria_1732 a răspuns:

Incearca ceai de salvie si sa te speli si sa bei infuzie
succes

| ColorfulRainbow explică:

As vrea sa nu ramana` ud pe bluzite... e foarte nasolcrying(. Ma simt atat de rausad.

| diana_3744 a răspuns:

Bea multa, multa, multa apa.