| bravosuntetismart a întrebat:

Buna buna. Sunt fata, am 17 ani, si cu toate astea am vocea unui baiat de 12 ani. E de-a dreptul incantator. De asemenea, cu putin teatru pot sa mi-o modific in asa fel incat sa sun exact ca un copilas mai mic de 8 anisori. Dar mi-e imposibil sa capat o voce mai feminina, matura. Nu as avea o problema imensa cu faptul asta, numai ca imi place sa cant, si incerc, cat pot, sa cant decent, dar din cauza "timbrului" meu vocal simt ca orice progres facut in domeniul asta e pe degeaba. In ultima vreme, am dobandit mai mult control asupra vocii mele, pot canta mai sus, mai puternic, nu imi mai tremura vocea, nu mai falsez asa mult si altele, si tot asa-zis progresul asta e egal cu zero din cauza vocii mele de prunc. Azi am incercat sa fac karaoke pe guns n roses; idee proasta, bineinteles, cam imposibil sa canti ca Axl, dar totusi daca incerc sa-mi schimonosesc vocea in raguseala aia, doamne, sun fix ca un copil de 7 ani exorcizat. Este super. (ironie)

In fine, intrebarea e: mai sunt sanse sa scap de vocea asta? sa dobandesc si eu o voce normala de fata, dulce si subtire? pentru ca nu exagerez; vocea mea chiar e a unui copil, alaturi de proportii si aspectul fizic. Gandirea nu-i de nivelul de 12 ani, dar oricum. //nu intru in filosofii pe tema gandirii acum ca nu asta-i ideea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Discuta cu un endocrinolog cat mai repede! Cu tratament se va rezolva daca ai o dereglare. La vârsta asta nu stiu daca se va mai rezolva. Totusi, poti sa faci din defectul asta o calitate. Poti fi vocea de dublaj in filmele de animație. Serios! Se câștigă foarte bine.