| Bxbdbddbd a întrebat:

Bună, cam de o săptămână mi-a început o tuse foarte puternică de genul când am fost azi la biserica și luăm anafura am inceput sa tusesc. M-am roșit la fata și nu mai puteam respira și simțeam cum totul se învârte în jurul meu. Seara tusesc foarte tare și nu mă pot potoli deloc, de curs nasul nu îmi curge și nici febră nu fac, încă dar mă simt slăbită și parca pofta de mâncare dispare mă simt foarte slăbită și greoaie și simt un hârâit la gât.Ce ar putea fi? Dn doctor de familie vine pe 5 înapoi și până atunci nu știu ce să fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic ca poti avea o bronsita sau chiar pneumonie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles ce vrei sa spui prin fraza asta neterminata: "mi-a început o tuse foarte puternică de genul..." care gen, la ce gen te referi?

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Probabil, genul feminin.

| Bxbdbddbd explică (pentru Violleta2022):

Nici nu am realizat că n-am terminat fraza și poate fi neînțeleasă de nimeni dar era referire că tusesc până rămân fără aer și mă ia starea de leșin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bxbdbddbd):

Urgent la medic, fiindca ceva nu este in regula cu plamanii tai. sanatate multa!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Tusea nu este o urgență medicală
Expectorezi sau e uscată?
E foarte posibil să ai o infecție cu un virus. Ia-ti temperatura, contactează doctorul dacă ai febră timp de câteva zile. Pneumonie fără febră nu există.
Stai acasă şi odihneşte-te.

| Bxbdbddbd explică (pentru StudentLaMedicina):

Azi dimineață mă trezit cu tuse și nu mă puteam ridica mai deloc din pat că mă durea burta și mai fost când tușeam și am senzația de sânge în gură

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Bxbdbddbd):

Ai avut senzația sau ai scuipat sânge?
ar trebui să îți faci o radiografie şi spirometrie dacă e aşa de rău. din ce am citit în primele rânduri semăna cu o tuse seacă.