| XenofX a întrebat:

Buna!
Cancerul de col uterin apare in urma contactului sexual neprotejat sau dupa ce iti incepi viata sexuala (iar contactul sexual a fost protejat?
fundita:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Factorii de risc pentru cancerul de col sunt, in ordinea importantei:
1. infectia cu HPV care se ia strict pe cale sexuala, chiar daca se foloseste prezervativ, de aceea, cuplurile isi fac analize pentru acest virus inainte de a avea un nou partener.
2. inceperea vietii sexuale inainte de maturizarea completa a colului uterin, adica 17 ani si jumatate.
3. prezenta altor infectii genitale (care se iau numai daca nu se foloseste prezervativul).
4. nivelul scazut de educatie care duce la lipsa consulturilor ginecologice periodice.

Asadar, inceperea precoce a viatii sexuale, indiferent de protectie, este un mare factor de risc. Din pacate, prezervativul protejeaza doar partial de infectia HPV, asa ca utilizarea lui nu e suficienta pentru a proteja de cancerul de col uterin. Exista insa o metoda foarte simpla de a te proteja: iti incepi viata sexuala dupa 17 ani si jumatate, fiecare partener isi face analize de HPV inaintea primului contact sexual si mergi regulat la ginecolog (macar o data pe an)

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

O femeie este expusa riscului de cancer de col uterin, chiar daca nu are activitate sexuala. Cele mai multe infectii genitale cu virus HPV nu se manifesta prin niciun simptom, asa ca o persoana nu poate sti daca este sau nu infectata, daca nu consulta un medic. Infectia genitala cu HPV este cauza a peste 99% din totalul cazurilor de cancer de col uterin.

| babyalexa a răspuns:

- Infecţia cu virusul HPV apare la femeile
active sexual, nu la fetiţe!
- Obiceiurile sexuale sunt un factor determinant în infecţia cu HPV
Acest cancer apare după infecţia cu
virusul HPV (unul din tipurile oncogene)
pe un „col uterin receptiv" - adică deja
afectat de boli cu transmitere sexuală
(gonoree, candidoză, trichomoniază) -
precum şi de alţi factori favorizanţi cum ar fi fumatul.