| moniii5 a întrebat:

Buna,care este diferenta dintre xanax si diazepam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| clickkcilc a răspuns:

Xanax(alprazolam) - are efect imediat,este aprobat pentru tulburarea de panica,nu poate fi administrat la copii,disponibil sub forma de comprimate,se metabolizeaza rapid si nu sta activ prea mult timp
Diazepam(valium)-isi face efectul mai greu,actiune de lunga durata,disponibil sub forma de tablete si in forma lichida, nu este aprobat pentru atacuri de panica si poate fi administrat si la copii.
efecte secundare comune: somnolenta, tulburari de memorie, tulburari de coordonare sau de echilibru motor, ameteala.

| mimiwewem a răspuns:

Consumi?

| moniii5 explică:

Am consumat diazepam prescris de madicul psihiatru, dar am terminat cura cu diazepam si am observat ca ma simt bine si cu xanax. vreau sa stiu pentru ca vreau sa iau cand sunt foarte agitata

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi şi Prospectele de la linkul :
http://www.anm.ro/.......03.14.pdf

http://www.anm.ro/.......10.05.pdf

Oricum, medicul curant va hotărâ pe care dintre acestea ţi-l va PRESCRIE!

Toate cele bune.