| anonim_4396 a întrebat:

cat costa de scos o alunita? Se face anestezie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Alunitele au farmecul lor. Scoaterea lor nu mi se pare cea mai buna solutie. Mai gandeste-te si documenteaza-te ce reactii pot apare daca le scoti, inainte de a regreta. Am citit azi tot aici despre cineva care regreta amarnic o astfel de decizie.

7 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

E bine sa nu apelezi la asa ceva e riscant, Poti sa faci complicatii. Laso acolo daca nu te deranjeaza. doar pentru estetic nu merita. ok

| FearNoEvil a răspuns:

Discuta mai intai cu un medic. Nu toate alunitele trebuiesc scoase (decat daca se maresc in timp, eu asa stiu).

| danadeea22 a răspuns:

Dar dc vrei sa o scoti. cred ca e scump

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se face anestezie locala. Daca ai recomandarea dr ca s-o scoti nu te costa nimic, daca vrei tu, pur si simplu, atunci mergi la o clinica privata si-o sa-ti spuna pretul.

| mamidvd a răspuns:

Este in functie de cabinet. Eu am dat in jur de 200Ron la dr Marinescu Luminita.
Mi-am scos alunita pentru ca-si schimbase culoarea.

| bunica a răspuns:

Alunitele sunt periculoase sa le scoti, eu dupa cat stiu sun de origine cancerigene.cunosc un caz asemanator si s-a lasat cu deces.

| macarale a răspuns:

Vezi ca e cineva aici pe site care scoate alunite la domiciliu... cu foarfecuta clientuluihee hee

mergi intai la un dermatolog la consult sa vezi exact daca se poate scoate; ar trebui sa iti ofere detalii si in legatura cu pretul interventiei.