| andreealc345 a întrebat:

Cateva sfaturi utile de slabit? Tin sa precizez ca am o pofta nebuna de mancare. Am uneori impresia ca nu ma mai pot opri din macat. Va rog ajutati-ma. Multumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| T0T a răspuns:

Daca ai si conditie materiala poti sa folsesti Herbalife, ducandu-te la sediul lor. De asemeana fa sport!

| Alelulu a răspuns:

Eu am slabit 30 kg. Cand eram grasa (93) am incercat orice sa slabesc: herbalife( m-am ingrasat ee la el ) pastile de slabit, am tinut chiar si dukan si m am ingrasat la loc, si faceam si salaaaa multa 6/7. Si am zis ca e momentul sa merg la nutritionist. A fost greu la inceput, dar m am obisnuit vedeam rezultatele saptamana de saptamana ( mergeam odata la 7'zile) si am slabit 30.cum? Mancand la ore fixe.de exemplu o zi de a mea : 9:30 mic dejun ('2 felii paine neagra cu gem cu indulcitor gasesti la kaufland e 7 lei )'la 12 gustare ('fruct)la 14:30 pranz ( 150 g carne vita/peste/pui cu 250 g legume crude in salata sau trase la tigaie /grill fara ulei (pastai congelate, ciuperci, broccoli fiert, salata verde, de varza, ce e de sezon etc) la 17 gustare ( fruct) si intre 19-20 cina ( cantitatile de la pranz) apoi daca iti mai e foame fruct. La o ora doua dupa cina.trebuie sa bei si 2-3 l apa pe zi.si poti adapta orele programului tau zilnic.trebuie sa faci si un pic de miscare, mers p jos, sala 3-4'ori /sapt sau ex acasa pilates e bun. trebuie multa ambitie. Si daca vrei poti manca data p sapt ce ti e pofta de preferinta la pranz, sa fie portie normala.si ca sa ma indulcesc mananc zilnic 3-4 patratele cioco amaruie 45% cacao din lidl ( e mai dulce fata de altele amare). Daca doresti retete sau sfaturi scrie. Succes si sanatate si sa ai ambitie!

| nikname a răspuns:

Ambitia este cuvantul magic! Ambitia de a nu mai manaca mult, de a manca sanatos si ambitia de a face sport!

| Madalina_Andreea_1996_0g41 a răspuns:

Când îți este foame bea apă, fără pâine, dulciuri, grasimi. Și mai multe legume, salate

| Mariiza a răspuns:

De cate ori ti se face foame canta, danseaza, deseneaza, fa ceva care sa te faca sa nu te mai gandesti la mancare. Cand nu te mai poti oprii din mancat, cauta cat mai multe fructe, punele intr-un castron si mananca pe post de mancare. Ai grija ca unele te ajuta mai tare sa te ingrasi. Nu renunta la paine doarece iti poate da stomacul peste cap dar mananca putina si poate paine neagra. Renunta la dulciuri sau mananca dulciuri de casa fara crema. Iti urez succes dar in special fa mult sport, te va ajuta mai mult decat alimentatia! ora de alergat seara si una dimineata zilnic si nu vei mai avea probleme

| Doinita_Rizescu_1981 a răspuns:

Bea apa si lamaie dimineata inainte sa mananci, pe stomacul gol.
Stiu ca ajuta.