| anonim_4396 a întrebat:

Ce alimente pot consuma pentru a nu ma ingrasa?! Dau Fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Mănâncă bine.
Trebuie să încerci să mânci o gamă foarte variată de alimente, pentru a te asigura că organismul tău primeşte tot ce îi trebuie.
Puţin şi des.
Încearcă să mănânci alimente care conţin multe proteine cum ar fi peşte, carne, ouă, lapte, brânză, fasole, mazăre, conopidă, brocolli.
De asemenwa, ai nevoie de carbohidraţi cum ar fi pâine, paste, cereale şi bineînţeles o mulţime de fructe, legume proaspete.
Să nu excludem mişcarea, foarte importantă, evită sedentarismul pe cât posibil.
Te pup!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi în ce constă o alimentaţie sănătoasă la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......toasa_1471

http://www.radioromaniajunior.ro/......natoase-26

http://www.google.ro/......http?/url

http://florinrosoga.ro/blog/obiceiuri-alimentatie-sanatoasa/

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Depinde si de ce still de viata ai, ai principiu fara prajeli, fast food, fainoase

| WithoutName123456789 a răspuns:

Mananci mai multe fructe si legume, reduci din dulciuri, din mancare grasa, cum e cea de la fast-food, si bei mai multa apa.

| Twichh a răspuns:

Sunt multee.o sa iti zic ce sa nu mananci. NU manca prajeli, grasimi...etc si mananc mai putin ...Gusta din fiecare cate putin happy eu asa ma mentin

| BriannaBria a răspuns:

Buna happy Va fi cam greu insa daca ai ambitie...
1. Multe legume si fructe (inlocuiesti dulciurile cu fructele)
2. Paine deloc (sau nu in exces)
3. In fiecare seara poti sa mananci un iaurt Natur (Activia) cu fulgi de porumb sau gol.
4. Dimineata poti manca paine prajita (are mai putine kalorii) cu unt ( nu margarina) si un ceai sau o cana cu lapte si poti sa mai adaugi legume. Sau pur si simplu o salata de fructe.
5. Iar la pranz poti manca (virgula) carne, dar daca obisnuiai cu Ketchup ...acum lasa-l laughing deci carne cu pireu sau cartogi natur sau legume mexicane sau peste...la pranz ai multe variante happy Te pup si succes :* Funda? puppy dog eyes

| BriannaBria a răspuns:

Buna happy Va fi cam greu dar sper ca ai ambitie happy
1. Inlocuiesti dulciurile cu fructele/legumele
2. Fara paine (paine prajita merge)
3.Seara poti manca un iaurt Natur (Activia) cu fulgi de porumb sau chiar gol.
4. Dimineaza paine prajita cu unt (nu cu margarina) si cu ceai sau o cana de lapte.
5.Iar la pranz, carne (fara Ketchup ) cu pireu sau cartofi natur (aici ai multe variante) happy Te pup si sper ca vei reusii happy Funda? puppy dog eyes