| YubithaTha a întrebat:

ce nu trebuie sa manance o femeie insarcinata in primele luni? big grin
Funda! tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Eu cand eram in primul trimestru de sarcina,asa cum e norma,mi am gasit un medic ginecolog,care mi a urmarit sarcina pana cand am nascut,din cauza asta iti spun,ca singur care iti poate interzice si admite alimente,este dr tau ginecolog.
Iti va face un set de analize,cae de altfel sunt obligatorii,si iti va spune concret tot ce vrei sa afli sau nu.
Dar in general,lucrurile care sunt interzise atat la inceputul trimestrului,cat si pana cand vei naste{si dupa,cand alaptezi
},e tutnul si bauturile alcoolice,astea iti spun sgur ca ti le interzice,in rest,totul e in functie de rezultatul analizelor.
Un grad de periculozitate,il reprezinta,intr adevar, primul trimestru, pentru ca atunci i se formeaza copilului toate oraganele.
Succes pe mai departe!

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca nu are probleme de sanatate poate manca orice doreste,tutunul,cafeaua si alcoolul trebuiesc evitate, vopsitul parului cu vopsea care contine amoniac si vopsitul unghiilor!
Sa evite sarea prea multa, la fel si zaharul.
Bineinteles va trebui sa isi faca seturile de analize impuse de situatie si sa respecte orice indicatie va primi de la medicul ginecolog!
Acestea au fost indicatiile medicului meu ginecolog la ultima sarcina si am nascut o fetita sanatoasa de aproape 4 kg!

| foxi a răspuns:

Nu trebuie sa fumeze si sa consume alcool! In rest tot ce nu-i face rau sa manance!