| Andreea0612 a întrebat:

Ce parere aveti despre produsele de la sanovita? Eu mananc fulgi de ovaz de la sanovita si pe ambalaj nu scrie ce contine, scrie doar ca contine gluten, si atat.
1. Oare sunt produse naturale si nu asa de procesate, de asta nu scrie nimic?
2.Sunt oare asa de sanatoase precum se spune despre produsele de la firma asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

Glutenul nu e o substanta chimica adaugata artificial in fulgii de cereale. Toate cerealele contin gluten, in mod natural. Se inscriptioneaza asta pe ambalaj pentru ca sa nu fie consumate de persoanele cu intoleranta la gluten sau boala celiaca, carora glutenul le poate face rau.
In ambalajul de la fulgi de ovaz sunt doar fulgi de ovaz si atat, de aceea nu mai sunt trecute alte ingrediente. Daca te vei uita pe ambalajul de la fulgii de porumb, o sa vezi ca e mentionat si continutul de zahar, adaugat de regula la fulgii de porumb expandati.
In cantitati moderate, fulgii de ovaz sunt sanatosi. Dar consumul de cantitati mari de fibre produce balonare si gaze.