| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa ma mai ingras? Am 16 ani si nu ajung nici macar la 40 de kg.
De mica sunt asa. Stiu ca atunci cand eram mica luam vitamine pentru pofta de mancare, dar nu isi faceau efectul. Parintii mei mi-au dat mai multe tipuri de vitamine, dar le mancam ca pe bomboane si pofta de mancare tot nu aveam. Stiu ca la un moment dat bunica i-a zis mamei sa nu mai cumpere vitamine pentru ca voi ajunge dependenta de ele, ceream de fiecare data mai multe decat trebuia sa iau si oricum nu isi fac efectul.
In ultimul timp mananc mai mult si mai des, in general gustari desi nu imi e foame.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Incepi prin a-ti calcula BMI-ul. Si mai bine era daca mergeai la medic (nu pentru ca esti bolnava).
Vitaminele nu ajuta.
Te poti invata sa maninci cantitati mai mari. O perioada, o "cura de soc" cu 6 mese pe zi (3 gustari la 9-10, 14-15 si 18). Ultima masa pe la 20:00 ca sa dai sistemului digestiv de lucru si in schimbul trei.
Urmareste greutatea odata pe saptamana (noteaza).
Alege alimente din grupele cu densitate mare de energie:
- 9 grasimi (smintina grasa, unt)
- (7 alcool - poate sari peste el)
- 5 dulciuri, hidrati de carbon, fructe dulci
- 2-3 verzaturi, alte fructe
Alege alimente pe care sa le maninci cu placere. Maninca variat.

De vitamine nu devii dependenta dar nici nu ai nevoie. Le gasesti in alimente ca si pe celelalte minerale.
Nu neglija curatarea dintilor, inclusiv spatiile dintre ei.

Poti sa iei cam 500 grame pe saptamana. Dar e o chestiune de disciplina. O sa te obisnuiesti.

Succes!

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Trebuie sa mananci mai multe calorii decat ai nevoie.
http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/
Cu pofta de mancare, nu prea ai ce sa faci, mai ales daca zici ca nici vitaminele nu merg.

| GeneralR15 a răspuns:

Exceptand faptul ca eu am 16 ani, 50 de kg si vreau sa slabesc stiu cum sa faci ceea ce ti-ai propus. Incerca ca pe timpul zilei sa mananci moderat, chiar mai putin ca de obicei si sa faci sport/miscare pe stomacul "gol" teoretic, iar seara sa mananci o masa bogata in calorii. Asa te poti ingrasa intr-un timp scurt. In 2 saptamani cred ca o sa se vada si rezultate

| GloriaT a răspuns:

Salut. Si eu am aproape 16 ani si am 50 de kg. De mica sunt foarte slaba si nu pot face nimic sa ma ingras. Cel mai probabil e vorba de genetica. Parintii, rudele tale cum sunt? Eu zic sa continui sa mananci alimente bogate in grasimi si cele care ingrasa. De asemenea incearca sa faci exercitii fizice. Eu fac de ceva timp si ajuta doar ca eu sunt cam lenoasa (putin spus). Cele mai eficiente pentru mine au fost flotarile si asezarile. Sper ca te-am ajutat. happy