| moniqa a întrebat:

Ce sa fac sa scap de emotii atunci cand ma duc la doctor? Zilele astea trebuie sa-mi fac o ecografie generala (îmi fac odata la 6 luni-pana acum n-am facut si generala-în ce consta?) si mi-e frica de mor.Cand se apropie ziua respectiva nu mai am pofta de mancare, manc foarte încet si putin, ma gandesc numai acolo.Cand sunt la doctor ma ia cu calduri si mi se înclesteaza maxilarul, în ziua respectiva fac diaree(scuze daca v-am facut greata). Nu stiu ce sa fac ca sa scap de problemele astea.Ma poate ajuta cineva cu vreo idee? Multumesc de raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Nu ai nici o grija. Ecografie generala este ca si cum te-ai duce la fotograf, nimic mai mult, doar ca in loc sa stai pe scaun te asezi pe pat. Ecografie generala poate sa fie la abdomen; iti plimba un aparat pe abdomen care in primele secunde poate sa iti dea fiori ca e rece. atat. In rest, te pune sa respiri adanc ca sa faca poze din diferite unghiuri, te intoarce pe o parte si pe alta si asta e toata ecografia.

| lia.d a răspuns:

Buna! pentru inceput, echografia generala inseamna investigarea si abdominala si pelvina a organelor interne.Acum, legat de frica asta care a pus stapanire pe tine, sa stii ca nu are nici un rost, iti faci doar rau singura, te consumi si nu-ti face bine deloc! medicii, sunt si ei tot oameni, desi unii au un comportament de superzei, nu trebuie sa te intimideze nimeni, gandeste-te asa si ei au fost bebelusi, apoi copii, au crescut si au invatat si au ajuns medici si gata! Cand simti ca te ia starea aia de frica, uita-te la medic si inchipueste-ti ce fata avea cand era bebelus, cum ragaia dupa lapte si ai sa vezi ca vei incepe sa zambesti, te vei calma! e tot om, la fel ca si tine! Daca e mai pregatit intr-un domeniu mai bine decat tine, nu inseamna ca trebuie sa-l privesti ca pe un superior de care sa-ti fie frica! Ii respecti meseria, dar nu uita ca si tu ai calitatile tale, chiar daca nu are ocazia sa ti le cunoasca, tu ti le stii! Deci, fruntea sus, privirea inainte si nu uita... Fata de bebelus! Ca si incheiere, echografia generala, e ca orice tip de echografie pe care ai mai facut-o, fara durere, se pune gel pe burtica si se misca consola aia peste gel si gata! Multa sanatate, lasa frica ca nu e buna la nimic!

| scarly86 a răspuns:

Trebuie doar sa te gandesti ca acei medici pana sa te vada pe tine, au vazut mii de oameni cu caractere diferite, unii mai curati, altii care miros ingrozitor, si in plus ceea ce ti faci tu nu doare, nu impune o anumita intimitate, asa ca fii curajoasa, ia medicul ca fiind tot un om la fel ca tine. o ecografie abdominala consta in plimbarea unui aparat care seamana cu un pix f gros ce ti l plimba usor pe abdomen pentru a ti supraveghea organele:ficatul, rinichii, etc.seamana cu ceea ce vezi in filme la viitoarele mamici ce si vad bebele pe un ecran, numai ca la tine in loc de bebe, se vad organele interne.

| moniqa explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Gata,azi am fost la doctor. Emotiile nu au trecut, mie mi-e frica înainte sa ajung în cabinetul doctoritei.Cand îmi face consultatia sunt senina, doctorita e întelegatoare. Mi-e frica de rezultat.Am 26 de ani si chisturi la ambii sani si nu e deloc usor sa te gandesti ca la urmatorul consult s-ar putea sa ti se spuna ca s-au agravat lucrurile. Poate asa întelegeti de ce mi-e asa de teama.

| moniqa explică:

@ pepper
Nu sunt chiar bine.Acum trebuie sa fac o urografie, care am înteles ca e foarte dureroasa pentru.pacient. Îti da o injectie intravenoasa si te supune de mai multe ori la radiografii. Dar nu pot s-o fac acum, ca am facut varicela si sunt plina de bubite.Asta-mi mai trebuia acum. lol

| pepper a răspuns:

Sa te duci mai des laughing
Acum serios: ia analizeaza-te, de ce iti e frica? de doctor in sine sau de ce ai putea afla? daca de doctor, atunci schimba-l. daca de rezultate... pai ce sa zic, tuturor ne e frica dar, la urma urmei, de-aia mergem la doctor, sa aflam si sa rezolvamwinking

| pepper a răspuns:

Ma bucur ca esti bine!