| Lina1993 a întrebat:

ce vi se pare ca "doare" mai tare, sa mergi la dentist sa-ti scoata nervul de la o masea sau sa-ti scoata maseaua? bine, din cate am inteles oricum in ambele situatii se face anestezie...dar..totusi..poate difera la durerea de dupa sau..nu stiu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElCommandante a răspuns:

Un doctor bun stomatolog nu se grabeste sa devitalizeze o masea, adica sa ii scoata nervul, de ce? pentru ca prin nerv se hraneste dintele, odata omorat nervul dintele numai este hranit si calitatea dintelui in timp devine din ce in ce mai precara si se va sparge foarte usor, in mod normal nu ar trebui sa fie dureroase nici una din procedure daca se face anestezic calumea, la omorarea nervului nu ai dureri ulterioare dar la scoaterea maselei ai pentru ca ramane rana deschisa ce trebuie sa se vindece si cateva zile sa te astepti la dureri de gradul 3-4 dar le vei putea tine sub control cu analgezice, daca vrei mai multe detalii sau vrei un donctor bun iti recomand www.drtodosi.ro suna si intreba si vei afla de la un specialist toate detaliile...

3 răspunsuri:
| Ruxiii a răspuns:

Nu stiu de nerv, dar sa iti scoti maseaua nu doare deloc.

| atoatestiitoarea a răspuns:

E mai bine sa-ti scoti nervul si maseaua mai traieste vreo 15 ani. Scoaterea maselei dupa anestezie te doare al ...al cu coarne si coada

| Ignissia a răspuns:

Dacă tratamentul de canal este corect efectuat măseaua poate fi păstrată pentru tot restul vieții cu ajutorul unei coroane de acoperire care sa împiedice compromiterea ei.
Dacă măseaua este scoasa, protezarea se va face prin punte dentara sau prin implant dentar, variante invazive și laborioase în comparație cu prima.
Mai multe informații pe aceasta tema puteți găsi aici: www.draristide.ro/implant-dentar-perfect