| edrinaady a întrebat:

Buna cina ma poate ajuta cum scap de cosuri nu mai suport.stiti ceva remedii naturaliste sau ceva ...pantru ca arat foarte rau. m-am saturat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O mască pe bază de acid salicilic, un tonic antiseptic, tinctură de propolis.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te adresezi unui medic dermatolog pentru a ti se recomanda un tratament de lunga durata. Este solutia cea mai sigura. Cateva sfaturi utile, precum si informatii despre medicatia folosita in tratarea acneei gasesti aici: http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Copy/paste -_-

Cele mai eficiente ingrediente in lupta cu acneea sunt: acidul salicilic ­cu rol de exfoliere, argila ­ absoarbe excesul de sebum si calmeaza tenul si uleiul de arbore de ceai ­ cu actiune antibacteriana si antiseptica.
Igiena este extrem de importanta. Degeaba faci tratamente daca nu te speli de doua ori pe zi ­ dimineata si seara ­ cu un gel antibacterian de curatare profunda si nu te stergi cu un prosop curat (special pentru fata), pe care sa-l schimbi de doua ori pe saptamana.
Da-le pace cosurilor urate si adanci, sunt imposibil de stors. Oricat te-ai incapatana sa le vii de hac, nu vei reusi decat sa-ti distrugi tesutul de jur-imprejur. Ceea ce ai de facut in cazul lor este sa te tratezi, sa le lasi la `colectat` si, eventual, dupa 2-3 zile, daca devin pustule (au cap galben), poti recurge la extractie.

Am si eu 13 ani(inca un pic pan' la 14 big grin ) si nu mi-au aparut cosuri. Daca aveam si stiam cum sa scap de ele, ti-as fi zis si tiewinking

Sper ca te-am ajutat happy

| Cameliaa12 a răspuns:

Http://www.frumusele.ro/......evenire/39 iar tratamentul pe care l-am folosit eu si a mers este lotiunea din ceai verde cu aspirina de aici: http://www.frumusele.ro/......nul-tau/10

| missoriginal a răspuns:

Eu nu prea am cosuri acum dar am avut mai demult...
oricum, remedii naturale:
-bea multa apa in fiecare zi(eu m-am obisnuit si beau multa in fiecare zi)
-zeama de lamaie(la inceput te ustura de nu mai poti)
cam astea stiu dar pe mine m-au ajutat
acum depinde de tenul tau...
sper sa te ajutehappy
fuuundaa?

| MirunaMira9 a răspuns:

Aceiasi prbleme am avut-o si eu.Ma spalam cu multime de slutii, ma dadeam cu gramada de creme si nimic! Pana cand intr-o zi vine mama acasa cu o crema ERITRACNOL, imtriva aceneei.Am inceput sa rad(costa intre 6-10lei)si sa i spun ca nu sa aiba nici un efect daca nu au avut celalate care erau de 3-4 ri mai scumpe si "de firma", insa am zis sa incerc.Si in prima zi am bservt ca nu mai erau asa de rsi, peste 4 zile erau deja uscate si scapasem peste 7 zile de punctele negre(pe care le avusasem cu gramada)si au trecut 2 saptamani si nu mai am csuri si am pielea foarte curata! Ti-o recmand din tt sufletu, eu sunt exemplul viu ca, crema este excelenta! O poti lua de la farmacii sau plafar.
Si masti!
http://www.romedic.ro/masti-antiacneice-pentru-cosuri-0P14208 ai aici tooot ce iti trebuie;)
Baftaa! Fundaa?>