| anonim_4396 a întrebat:

Bună happy
Cine a avut ciupercă la unghii de aici: cum ați scăpat de ea? Am și eu una foarte urâtă la degetul mare de la picior. Unghia reprezintă toate semnele ciupercii și cred că o să cadă curând. S-a desprins de pe acel "pat" al unghiei. Cel mai mult aș vrea să știu cum să o fac să cadă mai repede. Există oare o metodă naturistă care să o favorizeze căderea ei? Sau ceva unguent? Nu-mi spuneți să merg la dermatolog fiindcă mai mult ca sigur o să-mi propună să o înlăture pe cale chirurgicală și nu vreau asta.
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| ALGator a răspuns:

Nu se înlătură pe cale chirurgicala. Ai fi vrut :-)

Pe cale medicamentoasa un antibiotic parcă, cam dur pe care trebuie să l iei cu sfințenie un număr de luni. Unii îl suporta greu - greață etc.
A doua, un lac de unghii pe care îl aplici săptămânal cu sfințenie pînă când unghia cade și crește una nouă la loc, de sperat una sănătoasă.
Improvizațiile nu dau rezultat.
Succes!

| ALGator a răspuns:

"Lacul de unghii" e unul special care se ia de la farmacie. Pentru tratament cu lacul cred ca e suficient sa vorbesti cu farmacistul daca nu optezi pentru tablete. Exista lac de ex amorolfin sau Loceryl.
Loceryl:
http://www.paginafarmacistilor.ro/medicamente/prospect-loceryl-1102/
Sau http://omedicine.info/ro/amorolfine.html
P.S. Nu se moare din aceasta ciuperca a unghiei (cum au sustinut ). E doar inestetica si cine are norocul trage de ea o viata.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"În prezent, medicii nu recomandă înlăturarea unghiilor pe cale chirurgicală. Procedura se poate dovedi foarte dureroasă şi poate conduce chiar la deformarea unghiilor care vor creşte pe locul celor extirpate.

De aceea, medicul vă poate recomanda să înlăturaţi unghia prin „dizolvarea" treptată a acesteia cu unguente speciale care conţin uree sau „pilirea" nedureroasă a unghiilor cu ajutorul unor dispozitive speciale."--- vezi sursa; https://www.sitemedical.ro/......-tratament

| GabiDumitrescu a răspuns:

Petrol medicinal/gaz dublu rafinat. Excelent pentru asa ceva, dar foarte greu de gasit, tocmai de aia. Big farma vrea sa suferi luni intregi si sa marchezi banu', nu sa te tratezi in cateva zile cu "leacuri babesti".

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Ar trebui sa vrei dar undeva la particular ca la stat iei si infectii spitalicesti. Nu e de glumit cu ciupercile si iti pune in pericol si unghia chiar si degetul daca stai cu ea asa mult si bine. Da fuguta la doctor

| GreenVoid a răspuns:

Daca mai stai mult o sa ti inlature tot degetul pe cale chirurgicalawinkingDa ce naiba esti cu ciuperca in soseta si stai sa te gandesti ce trebuie sa faci si cauti leacuri babesti? Da stai in padure, in munti de nu te duci la doctor si astepti pana iti cade unghia? Stai si dormi pe tine pana cand iti mananca ciuperca toata unghia ca sa n o mai ai toata viata si scapi de o grijawinking