| anonim_4396 a întrebat:

Buna, cine îmi poate explica, cum pot face ca bunicul meu sa beneficieze de ajutor si pensie de handicap pe lângă pensia lui actuala? Este in vârsta de 69 de ani si in ultimul an de zile a fost bombardat de fel si fel de boli, a slăbit enorm, nu se mai poate deplasa si necesita in permanenta îngrijire.

Vreau sa știu ce demersuri sunt de făcut, pentru ca sunt pierdut, mi-a spus cineva astăzi de ce nu i-am făcut "pensie de handicap?" si de ce nu am solicitat indemnizația de însoțitor habar nu am ce este de făcut sau ce pași trebuiesc urmați, daca știe cineva, v-as ruga sa ma ajutați. Îmi puteți scrie in privat… O zi frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primul pas: mergi la medicul lui de familie si discuta cu el.
Medicul de familie face toate trimiterile pentru investigatii medicale, iar daca se gaseste grad de handicap, atunci va trebui mers si la comisia medicala de incadrare a handicapului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie al lui, si roaga l pe medic sa i ti scrie referat pentru comisia persoanelor cu handicap, după ce ai referat trebuie in functie de bolile bunicului sa i faci, analize de sange nu mai vechi de 30 zile, radiografii ecografii, nu este usor mergi la comisie si află ce acte vor intreaba i pe ei pentru incadrare in grad de handicap pentru bunicul ce documente trebuiesc depuse la dosar? Si ei o sa i ti spuna, dar daca bolile nu le are din copilarie sau din nastere nu il vor pensiona, ei pensioneaza numai handicapuri congenitale adica din nastere, sau boli dobîndite pana la 18 ani, ori accidente de munca, el a muncit undeva? Are pensie de varstă? Tu mergi la medicul de familie si vezi si el ce zice si la cei de la comisie ei o sa i ti spuna daca se poate sau nu se poate sa il pensioneze, daca nu se mai poate deplasa este greu va trebuii sa vina medicii acasa si cu pandemia asta le este teamă.

| kaTTsu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Salut Cristi, da are pensie de vârstă, a lucrat 30 si ceva de ani. De el avem grija eu si bunica mea, eu lucrez, ei sunt pensionari. Este foarte greu si ne gândeam daca putem beneficia si de acea pensie de însoțitor? Habar nu am cum sunt termenii. Mulțumesc mult pentru raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru kaTTsu):

Acea pensie de insotitor cred ca o puteti lua si dvs dar nu stiu daca avand si servici va puteti ocupa si de el sau va ajuta ei cu o asistenta medicala dar atunci statul o va plătii pe ea nu va va da voua familiei ajutorul de insotitor, daca batrînul este la pat va trebuii ajutorul unei asistente medicale sa il schimbe sa il spele sau mai e optiunea de a il duce la azil dar pe lînga pensia lui va trebuii sa mai pune ti si voi bani ca costă foarte mult vreo 3000 de lei 30 milioane vechi,. Dar pentru un ajutor de insotitor tu trebuie sa mergi si sa intrebi la comisie sau la primarie ca ei stiu.

| Sophieka a răspuns:

Poate primii pensie de handicap si tu indemnizatie de insotitor, nu stiu sa iti dau informatii concrete, dar cunosc persoane care au primit, avand bunici in situatia ta.
Vei avea de umblat pentru treaba asta.