| Anaiss09v a întrebat:

Buna, cine ma poate ajuta urgent? Am mancat si simt ca mi-a ramas pe partea stanga o bucata din ce am mancat si nu se duce cu nimic ..Nu stiu ce sa mai fac, ca ma inec mereu cu mancare sau imi ramane pe gat.Cum credeti ca pot scapa de mancarea blocata pe gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cine te ajuta?
Pai cere-i lui taica-tu sa-ti dea doua palme peste ceafa, si se duce imediat! laughing
Acum mai in gluma mai in serios, palmele alea dupa ceafa chiar ajuta in cazuri de intrat pe partea cealalta./
Din pacate ajutorul nu-l ceri online, cand tu te-ai inecat acasa, pe viu si mori sufocata: cere-le parintilori ori vecinilor, ajutorul!

Esti atat de dependenta de online-ul asta ca nu mai esti capabils sa realizezi ca ce se intampla in viata reala, nu se poate repara online si uite asa mori cu zile, din prostie.

| dullcat a răspuns:

Ai vreun stil anume de a mesteca? In graba, in timp ce urmaresti ceva pe net, la tv sau nu mai stiu ce? Ai timp sa mananci in liniste sau esti mereu pe fuga? Mesteci cu abele parti ale gurii sau doar una?

Ai incercat sa bei guri mari de apa? Cred ca nu ar strica sa mergi si la medic, daca zici ca patesti mereu, deoarece poate fi vorba de o afectiune a esofagului.

| Anaiss09v explică (pentru dullcat):

Nu mananc deloc repede dar mancarea imi ramane pe partea dreapta sau stanga nu jos pe gat cumva pe amigdalite

| ReddY25 a răspuns:

Bea apa