| Eklipse1 a întrebat:

Buna,cine poate sa ma ajute cu un sfat? Anul trecut am avut 2 pierderi spontane, ultima a fost in ianuarie, medicul mi-a dat dupa mie si la sot tratament si a spus peste 3 luni sa mai incercam. Din mai si pana acum nu reusesc sa raman insarcinata. Pe cand cele 2 sarcini le-am prins din prima luna de incercari, medicul mi-a spus sa beau doar acid folic si sa astept daca pana la un an de la ultima pierdere nu o sa prind atunci o sa imi dea ceva un tratament, trebuie oare sa astept tocmai 1 an? Sau sa plec si la alt medic sa vad ce o sa spuna? Am citit foarte multe pe internet pana si ca nu o sa mai pot sa am copii daca am multe pierderi, foarte mult ne dorim copil, nu stim ce sa facem.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Noi avem niste prieteni de familie care au o adolescenta dai inainte de ea sotia a pierdut 4 sarcini.Alti prieteni au avut un baiat si au mai vrut un copil dar sotia a pierdut mai multe sarcini si au avut inca un copil la 15 ani dupa primul
Si eu am pierdut a treia sarcina, posibil de la efort pentru ca nu stiam apoi peste 3 luni am avut o sarcina fara probleme si peste 3 ani inca una la fel, fara nici un tratament.O alta cunostinta care a pierdit o sarcina la urmatoarele 2 a stat 9 luni la pat, sa nu faca efort si a nascut 2 baieti sanatosi.

| Floridori a răspuns:

In general si mai ales daca inca nu ai 35-40 de ani, abia dup 1 an de incercari nereusite se considera ca ar exista probleme de fertilitate.

Poate ca este un subiect sensibil si daca nu doresti sa raspunzi este in regula (o poti face si prin mesaj privat daca preferi), ar fi util sa spui in ce conditii ai pierdut sarcinile.A fost vorba de oprire din evolutie, de eliminarea fatului viu dar neviabil, sau altceva?
Ti s-au facut sau recomandat analize, de exemplu pentru trombofilie, sau s-a reusit stabilirea unei posibile cauze a pierderilor?