| Gabriela197 a întrebat:

Cineva care are cunostinte medicale. Am stari de voma de ceva timp am fost la gastroenterologie si mi-a dat sa fac niste analize. Am programare peste 2 saptamani, iar niste valori nu au iesit bune. Coagulare :APTT 39.2, PT 17.2, AP 55.5 si INR 1.42. Ce probleme medicale am mai exact? Sunt foarte speriata, iar din cautarile de pe internet nu am aflat prea multe. Sunt nefolositoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

INR este de la rinichi insa chiar daca ai valoarea asta este datorita faptului ca ai varsat si se produce in corp o deshidratare, normala de vreme ce versi. Eu zic sa nu-ti faci griji si sa nu te panichezi. Cred ca ai mancat ceva care nu-ti era pe plac. Poti pune pe cineva de-ai casei sa te dea cu orice crema deasupra ambelor maini pe partea exterioara pana la cot, masand zona pana devine putin dureroasa. Acolo trebuie sa ai niste ridicaturi care dupa ce se resorb, de la masaj, iti revine si pofta de mancare si iti trece si voma. Poti sa te servesti de mai multe ori pe zi cu ceai de musetel, fara zahar, cu bucati de lamaie in el de 2 - 3 cani pe zi. Ai grija la ceea ce mananci si este interzis: carnea de porc, ficatul de pasare, cafea, castraveti, ridichii rosii, seminte de orice fel, sucurile acidulate, mesele amestecate din 2 - 3 feluri de mancare. Foloseste salata verde cu otet, sare si putin ulei de masline impreuna cu ridiche neagra trasa pe razatoare. Te va repune pe picioare in 2- 4 ore. Mananca rar si bea multe lichide! Grapefruit este super pentru problema ta sau portocalele acrisoare (cele roze fiindca sunt medii la gust!). Controlul programat fa-l insa nu cred ca ai ceva semnificativ. Da-mi de stire, dupa control, despre diagnostic! Numai bine!