| PTROApetition a întrebat:

Cred ca am o problema cu auzul.De 1-2 ani ascult muzica la casti imi ales noaptea si mai ales vara.Imi place sa aud melodiile la volum maxim, nu stiu, parca doar atunci le simt. Am fost de cateva ori in disco. nu stiu daca asta are vreo importanta. Am observat ca de la un timp nu mai aud chiar asa de bine, ma refer in ora, la scoala cand vorbim in soapta. Acu cateva zile am ascultat muzica la casti de pe telefonul unei colege la volum maxim 30. Ea s-a mirat si mi-a spus ca poate asculta doar la 7-8, iar o alta colega doar la 20. Ce pot sa fac in acest caz? Mai ales ca voi veni clasa a 9-a si colegele mele vor merge in disco, si bineinteles ca voi merge si eu, asta chiar nu pot preveni. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a te convinge daca auzul s-a deteriorat sau nu din cauza decibelilor la care asculti muzica, fa-ti o audiograma la un cabinet de audiologie ( gratis, cu trimitere de la medicul ORl-ist! ). Apoi, dupa ce ai audiograma, ORL-istul iti va spune ce este de facut. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Va recomandam sa apelati la doctorul de familie!

| reanu a răspuns:

Castile in general scad auzul. ce poti face? consulta un specialist orl.lasa TPU ca aici sunt doar "'specialisti in,, pareri''

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Te-ai cam distrus cu castile tale la macsim laughing sorry

| Konan13 a răspuns:

Multumesc pentru intrebarea ta! Si eu am un mp3 si m-ai ajutat sa previn orce desastru, de acum in colo voi asculta mai incet si mai rar. happy