| victoria_8973 a întrebat:

cum pot sa am dinti albi fara a apela la tratamente stomatologice//

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

Dar de ce nu vrei sa apelezi la tratamente stomatologice? ...Eu consider ca cea mai buna solutie e sa mergi la medic!

19 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa te sp[eli cu pasta de dinti dupa fiecare masa si la urma poti freca dintii cu sare sau cu bicarbonat de sodiu, iti va inalbi dintii cu siguranta.

| SweetCandy a răspuns:

Bicarbonat sau sarehappy

| BUBULINA a răspuns:

Sare+bicarbonat+lamaie

Răspuns utilizator avertizat
| MisterKat a răspuns:

Nu incerca cu sare sau bicarbonat de sodiu. Nu iti face dintii mai albi, astea sunt leacuri babesti.Suntem in secolul 21! Poti sa incerci pasta pentru inalbirea dintilor. Eu am gasit in Real ceva fain si costa doar vreo 5-6 lei. Gasesti si in magazine naturiste prafuri, creme, paste pentru inalbirea dintilor. Cel mai bine e totusi sa mergi la un stomatolog...

O zi buna!

Daniel.

| happy.....withoutyou a răspuns:

Foloseste corectorul pentru hirtie, rezultat garantat!

| adeana a răspuns:

Curatarea cu bicarbonat de sodiu este eficienta si ieftina, insa nu trebuie facuta prea des, pentru ca bicarbonatul este o baza si ca atare modifica ph-ul cavitatii bucale... Pot apare micoze (ciuperci), etc.
Incearca o pasta de dinti medicinala, nu chestiile care apar prin reclame la televizor big grin
Sa eviti consumarea urmatoarelor alimente: cafea, sucuri, cacao, tigari, vin, fructe (zmeura, mure, fructele de padure, afine, visine), dulceata din aceste fructe, rosiile etc. pentru ca pateaza dintii.
Alte metode: clatire cu zeama de lamaie (zeama de la o lamaie peste care se adauga o cantitate egala de apa); consumul de mere verzi duce la curatarea si albirea dintilor.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Iti dau cateva sfaturi big grin
-Spalate pe dinti de cel putin 2 oriwinking
-Dupa ce te-ai spalat pe dinti, spala dintii cu bicarbonat de sodiu. Dar asta decat odata sau de 2 ori pe saptamana.big grin
-Spalate cu sare happy
Mult succes!kiss

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Foloseste o pasta de dinti pentru albire. Eu iti recomand colgate advanced whitening sau blend-a-med 3d white lux.

| kenzo a răspuns:

Iti recomand Pasta de dinţi cu fluoruri GLISTER™ (Amway) http://www.amway.ro/catalog?category=1064, e cea mai buna pasta, eu folosesc de un an de zile si sunt ff multumit. Sa stii ca le da ceata celor de la Colgate, blend-med, si altele!
P. S. In caz ca esti din Constanta vino si iti dau o monstra :D

| frida0purple a răspuns:

Normal ca trebuie sa te speli pe dinti, si poti sa folosesti din cand in cand Bicarbonat.

cami
| cami a răspuns:

Cel mai bine este sa apelezi la un STOMATOLOG. Toate chestile astea cu sarea si bicarbonatul, nu fac decat sa-ti sensibilizeze dintii. Sau incearca metode naturiste :
Consuma fructe, nu fuma, nu bea cola, cafea.
Si nu uita sa iti perii dinti dupa fiecare masa.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ lavinia citez Cel mai bine este sa apelezi la un ginecolog :batting eyelashes la ginecolog?

ai vrut sa spui la stomatolog

cami
| cami a răspuns:

@ang3l_or_d3v1l big grin, ce tembeloaica sunt laughing)
Da, vroiam sa spun stomatolog. Eram cam adormita. laughing
Scuze, inca o data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cami-cred ca tie ti se trage de la intrebarea cu periuta de dinti. laughing

cami
| cami a răspuns:

Tiiiiiiiiii, da' m-am facut de ras laughing, hai-di mai, mai greseste omu`.
Voi repede cu ochii vostri de uliubatting eyelashes tz, tz, tz.

| elia a răspuns:

> Incearca sa eviti sa bei multa cafea, ceai sau vin rosu pentru ca acestea pateaza dintii.

> Merele, morcovii si telina sunt insa recomandate intrucat albesc dintii in mod natural.

> Capsunile au si ele un efect de curatare a petelor de pe dinti.

> Vegetalele precum spanacul si broccoli protejeaza dintii impotriva petelor.

> Spalati-va pe dinti cel putin de doua ori pe zi si clatiti-va bine gura. Spalatul pe dinti inainte de culcare este cel mai important.

> Frecati-va pe dinti cu lamaie si apoi clatiti-va bine. Acesta este un mod foarte eficient de curatare dintilorhappy

| happy.....withoutyou a răspuns:

Heeeei! a fost doar o gluma cu corectorul, nu cred ca era cazul sa o notati cu stupid, in acest caz, literal ati notat toate glumele din lume stupide! va pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wiihvffweurbgcviwerhzfoiuwegfjkl3gfjgwiek