| Scumpica209 a întrebat:

Daca ai chisturi ovariene si nu iei tratament se poate intampla ceva daca iti incepi viata sexuala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cookie96 a răspuns:

Nu se intampla nimic. :d doar ca ar fi bine sa le tratezi pentru ca din cauza chisturilor o sa ai menstruatie abundenta :* bafta pentru inceperea vietii sexuale. protejat! pup

4 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

Poti avea dureri in timpul actului sexual.
dar nu asta e problema. ramase netratate pot duce la indepartarea chirurgical a ovarelor => sterilitate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai chist ovarian şi NU îl tratezi, sunt posibile diverse simptome/COMPLICAŢII :
* agravarea simptomelor specifice afecţiunii ( vezi linkul http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103 )
* creşterea în volum
* apariţia chistului ovarian hemoragic
* ruptura chistului ovarian
* torsiunea pediculului ( torsiunea de ovar )
* apariţia unor infecţii
* se poate ajunge chiar la EXTIRPAREA ovarului/ovarelor ( ovariectomie )
* cancer ovarian

Vezi detalii la linkul : http://www.copilul.ro/......a6912.html

http://www.romedic.ro/chistul-ovarian

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pot exista dureri in timpul actului sexual, poti ajunge la ovariectomie, cancer ovarian etc.
Du-te si trateaza-te!
Te pup!

| CMaria21 a răspuns:

Trateaza-te sunt multe tratamente in ziua de azi! Multa sanatate