| Ankesenamon a întrebat:

Daca am trimitere de la dr de familie mai trebuie sa platesc ceva? Maine trebuie sa ajung la ginecolog si am trimitere si nu stiu daca trebuie sa platesc ceva sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai programare la policlinica de stat, nu vei plati consultatia si vei plati variabil pentru examenele complementare necesare (ecografie, test de secretie, test Papanicolaou). daca ai programare la o policlinica privata, este posibil sa platesti si o parte din consultatie (coplata), trebuie sa intrebi la policlinica respectiva. daca nu ai programare, vei plati integral consultatia indiferent unde te duci.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Depinde unde mergi. De obicei, daca mergi in policlinica, nu trebuie platit nimic. Dar, de asemenea, depinde si de tipul consultatiei. Nu ar strica sa ai ceva bani la tine.

| untu a răspuns:

Nu cred! Nu ar fi rau sa ai ceva banii si cardul de sanatate!

| EneCristian a răspuns:

Traim in aceiasi tara sau? e Romania tot trebuie sa dai spaga indiferent unde mergi.

| Holy2010 a răspuns:

Daca mergi la privat platesti absolut tot. Consultatie si investigatii. Daca ai trimitere nu platesti in policlinici si spitale ce apartin sistemului de stat la privat nu este valabila.

| Ankesenamon explică (pentru Holy2010):

Nu, merg in policlinica.

| Dumitrita_Dinuta_2001 a răspuns:

Eu am avut trimitere sa merg sa fac o raza la dinti si am platit. in cazul tau nu stiu daca trebuie sa platesti, dar in caz ca trebuie ia-ti cativa bani cu tine.