| Calin_Evelina_1993 a întrebat:

Dacă cu un ochii văd 80% și cu unu 70% la distanta cam ce dioptrii mi-ar trebui? Este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Blindeye a răspuns:

Nu prea poți aprecia dioptriile. Adică procentele date de tine pot fi eronate. Poate ție ți se pare de 80% când el poate fi chiar de 60 sau 90. Mergi la un consult ca ochelari mai mult ca sigur îți trebuie.

3 răspunsuri:
| 16Iulie a răspuns:

De aia exista doctori specializati.

| darrio2007 a răspuns:

Nu crezi ca un medic oftalmolog ar sti cel mai bine?

| Calin_Evelina_1993 explică:

Am fost la medic dar nu mi-a dat alte informații decât ca văd 80 și 70 la suta la distanta, voiam doar o aproximare.