| HappySadness a întrebat:

Daca fumez dar nu trag in piept tot pot sa fac cancer si boli din alea?
Fundita!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Sa nu crezi in tot ceea ce se spune, nu se face cancer asa usor precum se zice, fumatorii de talie mare care fumeaza cate 2 pachete pe zi, da, pot face si cancer dar pentru fumatori de ocazie este cam greu. In ceea ce priveste trasul in gura, da, poti face cancer da nu de plamani ci de gat sau limba ...bafta

| brandiburu a răspuns:

Cancer la gat. e al naibii de pacatos.

| andrei88u a răspuns:

Da, cancer de oro-faringe, de cavitate bucala.

| Anca95 a răspuns:

Da poti face cancer la gat

| cryna a răspuns:

Buna! daca fumezi esti predispus multor riscuri chiar si daca nu tragi aerul in piept. uite niste bolii provocate de fumat :
-

Fumatorii sufera de gripa de trei ori mai mult decât nefumatorii
-

Halena fumatorului se refera la mirosul neplacut pe care îl exhala si pe care nici o apa de gura sau pasta de dinti nu reuseste sa o îndeparteze. Exista un proverb care spune: "Saruta un nefumator si vei simti diferenta!"
-1/3 din decesele prin infarct miocardic au drept cauza fumatul
-Fumatul produce infertilitate atât la femei cât si la barbati
-

Fumatorii au de trei ori mai multe carii decât nefumatorii datorita placii dentare care duce la dezvoltarea bacterilor si apoi la carierea dintilor
Ateroscleroza

O serie de substante chimice din fumul de tigara contribuie la dezvoltarea aterosclerozei (îngrosarea si rigidizarea peretelui arterelor), si doua dintre cele mai nocive în aceasta privinta sunt nicotina si monoxidul de carbon. (Nicotina destrama legaturile speciale dintre celulele peretelui arterial, proces care initiaza ateroscleroza
-90% din bronhopneumatiile cronice obstructive (BPOC) sunt produse de fumat, care provoaca bronsita cronica, iar aceasta la rândul ei duce la emfizem (întinderea si spargerea micilor saci pulmonari
-Leucocitoza (creste numarul globulelor albe)

Limfocitoza (creste numarul limfocitelor)

Modificarea echilibrului dintre diferite sub-seturi de limfocite T

Scaderea numarului celulelor Natural Killer (NK) care au un rol important în apararea organismului împotriva cancerului

Scaderea numarului celulelor Langhans (importante componente ale sistemului imunitar la nivelul epiteliului colului uterin) – motiv pentru care fumatul contribuie la aparitia displaziei colului
-Fumatul este o cauza majora de cancer. 30% din toate decesele prin cancer sunt atribuite fumatului:

Cancerul la plamâni, trahee si bronhii (90%)

Laringe (84%)

Cavitatea bucala (buze, limba, gura, faringe) (92%)

Esofag (78%)
astea sunt doar o parte din bolile provocate de fumat. stiu ca e greu dar mai bine te duci vb cu un doctor specialist sa te ajute sa te lasi de fumat.

| Ayra a răspuns:

Cancer in gat poti face si daca fumezi pasiv (Adica tu nu fumezi, dar fumeaza ceilalti de langa tine). Avand in vedere ca pana acum nu s-a stabilit exact ca fumatul poate produce cancer sau nu (daca este intr-adevar o legatura directa imbatabila), tot ceea ce se discuta ramane la nivel de speculatii si de interese ale marilor producatori de tutun vs marii producatori de medicamente.

| IancuSilviu a răspuns:

Iti strici dinti. odata ce nu tragi tot nu cred ca e vb de cancer

| Jigsaw a răspuns:

Si mai rau, cancer la gat.

| KungFuBoy a răspuns:

Salut,cei care fumeaza si nu trag fumul in piept risca sa faca cancer in gat iar cei care fumeaza si trag fumul in piept fac cancer la plamani(se ingroasa sangele, obosesti etc)

*Ai trei variante>1. Faci cancer de plamani
2. Faci cancer in gat
3.Te lasi de fumat si totul va fi ok

PS>am folosit termeni populari sa te fac sa intelegi!

| CoOsMin a răspuns:

Nu incepe sa fumezi oh go on doar pentru ca prietenii tai fumeaza sau ca e cool, poti iesi in evidenta si prin alte metode nu doar de a fuma. Salut

| Dydy112 a răspuns:

Da poti face cancer la gat, este destul de grav, te poti interesa pe net, incearca sa te lasi de fumat, at cand vrei sa fumezi mesteca o guma

| Infernia a răspuns:

Buna. Da. Poti face cancer in gat

| Tiberius a răspuns:

De unde pana unde aud toti idiotii ca faci nu stiu ce daca nu tragi in piept nu faci nici pe dracu. de ce dracu mai fumezi atunci daca nu simti nimic cand faci asta? iti da mata bani de tigari?

| MarijuanaFanNr1 a răspuns:

Man asculta aicea depinde de corp bunicul meu are 60 si ceva si fumeaza de vreo 20 30 de ani si in exces 1 cartus pe saptamana sau si mai mult pe zi uneori face 3 pachete 4 uneori 2 etc si e sanatos tun nu tuseste lucreaza la constructii etc nu are nimica deci depinde de corp bafta

| BlackTiger a răspuns:

Pai da... daca fumezi cate un pachet intreg pe zi.Dau fumezi foarte mut si de multi ani risti sa faci aceste boli. Funda? Plssss

| lavinia1991 a răspuns:

Faci cancer in gat din cate stiu, mai bine te lasi de fumat

| emily97 a răspuns:

Daca fumezi mult poti face...dar iti dau un sfat :dupa ce fumezi sa bei repede lapta asa iti spala fumul din gat

| AnyTsSa a răspuns:

Nu cred ca poti face cancer petru ca nu sunt afectati plamanii dar iti vei strica dintii