| zizilika a întrebat:

daca mama mea a avut tumoare la san este sigur ca as putea face si eu? vreau sa precizez ca la un san am un nodul benign, se poate acesta transforma in malign? am 23 de ani.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca mama ta a avut cancer de san, atunci riscul tau de a face cancer la san e cam cu 50% decat riscul unei femei fara antecedente familiale. De exemplu, eu, care nu am nici un membru al familiei bolnav de cancer de san, am sa zicem, un risc de cam 1 la 1000, tu ai cu 1, 5 la 1000 sanse sa faci cancer de san.
Nodulul benign are potential variabil de malignizare, in functie de ce este el (fibroadenom, hiperplazie, mastoza chistica), dar in general foarte mic. E bine sa ai mai multe sarcini, cat mai devreme si sa alaptezi cat mai mult (sunt factori de protectie). De asemenea evita obezitatea, fumatul, sedentarismul si nu lua contraceptive sub nici o forma.