| blondamary88 a întrebat:

Buna daca sunt insarcinata in 2 luni si as vrea sa stiu daca pot sa ma bag in mare sau imi afecteaza sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Din cate stiu, inotul e un sport recomandat tuturor categoriilor de varsta, plus gravidelor. Ideea e sa nu te extenuezi, sa nu exagerezi si sa ai mare grija sa nu racesti. In mod normal sarcina nu este afectata de asa ceva.
Distractie placuta la mare si sarcina usoara!

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Apa este recomandata femeilor insarcinate DAR nu foarte rece sau calda
poti sa stai linistita o ora 2, chiar si 3 sa inoti lent fara miscari bruste
distreaza-te si tu si bebe fara teama, inotul este foarte sanatos si orice doctor l-ar recomanda

| panther2007 a răspuns:

In timpul unei sarcini abia la inceput nu ai inca restrictii.In cazul tau poti sta in apa, desigur nu ca inainte.In apa dulce poti sta mult si bine(este chiar recomandat), insa in apa sarata nu este recomandat sa stai prea mult timp, maxim 1-2 ore.Totusi mai bine ai intreba un doctor este cel mai bine

| ZigZagMTFK a răspuns:

Nu trebuie sa inoti mult in apa maxim ai voie sa stai 15 minute... Dar ai grija sa nu te duci la fund laughing) fundita?

| panther2007 a răspuns (pentru ZigZagMTFK):

Interesanta raspunsul tau, dat in bataie de joc! Am si eu o intrebare pentru tine daca nasti in apa, nasti tot in 15 minute? Eu nu prea cred!

| ZigZagMTFK a răspuns:

BULA eu nu-s fata rolling on the floor)))