| diann3tte a întrebat:

De 3 saptamani am o rana pe picior. La inceput a fost doar o basica, insa am facut prostia de a pune un pansament iar cand l-am desfacut, s-a luat cu tot cu acea piele.De atunci a inceput incet incet sa se faca rana deschisa, iar de 3-4 zile a facut si puroi. Am tot pus baneocin unguent si reviken. Tot face coaja, dar dupa aia cade, si tot asa. Nu se vindeca nicicum. Ce pot face? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Daca ai pus baneocin si nu a avut efectul dorit e mai bine sa mergi sa te vada un medic, poate va trebui sa iei antibiotic pastile, noi nu putem sa ne dam cu presupusul asa doar din ce ne-ai povestit

| viotedy a răspuns:

Da cu spray oximed si pune pansament steril.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Daca ai facut puroi du-te la medic cel mai indicat pentru curatarea ranii in modul corect si eventual o reteta de antibiotic pentru infectie.
Nu te automedicamenta!

Sanatate!

| AlbaAura a răspuns:

Mibazon.Este un unguent foarte bun și nu costa mai mult de 10 lei.Il gasești la farmaciile veterinare.Este recomandat și la oameni și este foarte eficient in ranile profunde fiind un cicatrizant puternic.