| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, de 4 luni încoace am impresia ca inima mea sare o bătaie, adică parca se oprește și dureza o secunda pana începe sa bată iar, am observat ca mi se întâmpla asta cu câteva zile înainte sa îmi vina menstruația și pe tot parcursul ei, mai pătește cineva asa ceva? E normal? Trebuie sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Mergi la un cardeolog, faci un ecocord si ceva investigatii de profil si atunci stii sigur despre ce e vorba.Sanatate Maxima!

| Simpatic a răspuns (pentru onasis1961):

Ideea e buna in sine, dar daca se dovedeste o chestie minora legata de anxietate ceva, o va costa mult un ecograf al inimii +consult la vreo 350-450 de lei. Dar cum sanatatea e mai importanta decat banii, merita.
Eu as merge in primul rand rapid la medicul de familie sa vad ce zice legat de trimitere daca e de medic de specialitate, cardiolog.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este normal. Mergi la doctor.

| Lukasssz a răspuns:

S-ar putea sa fie pe plan psihologic o probleme, dar mai intai mergi la un doctor.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Poți sa mergi la medicul de familie și dacă acesta iti recomanda sa mergi la un doctor specialist atunci sa I ceri trimitere ca să fie consultația gratuita.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

E indicat să mergi la doctor.

| Cristian29 a răspuns:

Posibil sa fie inceput de stari de panica sau anxietate dar pentru linistea ta, du-te la un cardiolog, probabil o sa-ti faca un ekg, o ecografie, nu stiu daca o sa ti faca ceva de "efort", deoarece esti tanara.

| Anonim1447799 explică (pentru Cristian29):

Am atacuri de panica, ma stresez foarte mult, ma simt chiar și foarte slăbită. Plus ca așa se întâmpla poate o data pe zi cam 5-6 minute, sau uneori seara, in perioada menstruala

| Cristian29 a răspuns (pentru Anonim1447799):

Faptul ca simti tu ca iti opreste inima o secunda, e mai mult legata de anxietate.
Plus ca esti tanara, o fi si hormonii.
Deci nu prea ar trebui sa ti faci griji ca ai ceva cu inima, mai mult sa ti controlezi starile.
Vezi ce-ti zice doctorul

| Alinaintreaba059 a răspuns:

Hey, sa stii ca ma regasesc in intrebarea ta chiar mult. Am atacuri de panica si anxietate. Am fost si la cardiolog, si mi-a zis ca e totul bine. Ti as sugera sa mergi si tu, pentru a te asigura. De obicei inainte sa imi vina tot am senzatia ca sar peste o bataie, dar de fapt totul e in regula, si cateodata mai am si ameteli si ma simt naspa inainte sa imi vina. Dar acum nu sunt 100% că ai acelasi lucru ca mine, adica ti as sugera sa ti se faca un ekg, doar ca sa fii sigura.