| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
De 5-6 zile trebuia sa-mi vina menstruatia, insa nu prea da semne ca apare prea curand. Am 19 ani si tot timpul am avut menstruatia regulata. Viata sexuala am inceput-o dupa 18 ani, iar in luna aceasta, am avut 3-4 contacte sexuale dar PROTEJATE. Tin sa mentionez ca am o aplicatie pe telefon care-mi tine evidenta si-mi monitorizeaza perioada menstruatiei, iar conform calendarului respectiv, trebuia sa-mi vina pe data de 9.
Acum ceva timp am fost la ginecolog si au descoperit ca am o infectie si ovare cu aspect micropolichistic, ma gandesc ca poate aceasta ar putea fi cauza, insa nu mi s-a mai intamplat. Am si mancarimi, dar cel mai probabil din cauza absorbantelor de zi, mereu mi se intampla sa am mancarimi cand le port.
Credeti ca exista sanse sa fiu insarcinata? Nu-mi doresc sub nicio forma asta, dar toate actele au fost protejate. Ajutati-ma cu un raspuns, ca rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sarcina ar elucida dilema ta!
Daca v-ati jucat chiar si pentru 1 secunda cu penisul in vagin, fara prezervativ, atunci exista si riscul unei sarcini, mai ales daca baiatul ejaculase anterior, avand sperma pe teava care s-a scurs instantaneu in vagin, in primele secunde cand a fost reintrodus.

| carminalaura18 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu ne am jucat, nu ma risc cu astfel de lucruri stiind consecintele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru carminalaura18):

Atunci fa un test de sarcina si acela iti va spune situatia exacta.

| Brizbriz a răspuns:

"o infectie si ovare cu aspect micropolichistic"
foarte probabil ca asta e cauza
TOTUSI
nu exista protectie absolut 100%, prezervativ sau nu

| Sophieka a răspuns:

Teoretic nu ar trebui sa ai cum sa ramai insarcinata daca totul a fost protejat.

Eu nu am avut niciodata mancarimi de la absorbante.

Eu nu prea am menstruatie regulata...Mai pica din cand in cand rar ca in urmatoarea luna sa vina in aceas zi cu luna precedenta...Dar mereu, cam in fiecare luna, vine cu 2-5 zile mai devreme sau mai tarziu fata de data precedenta.