| AnnaBebitza a întrebat:

de 8 luni imi tot cade parul. Sa fie oare din cauza ca am luat pastila de a doua zi, acum 8 luni, in martie? 2 saptamani a fost totul bine, dar apoi a inceput sa imi cada incet, incet...si nu mi-a mai cazut asa de mult, anul trecut chiar nu mi-a cazut deloc. Aia a fost singura data cand am luat pastila de a doua zi, in rest nu folosesc nici anticonceptionale. Sa fie oare o dereglare hormonala sau pur si simplu se regenereaza? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele obisnuite nu determina caderea parului, ba dimpotriva, il fac mai des, mai stralucitor si mai sanatos. Pastila de a doua zi nu ar trebui nici ea sa determine caderea parului, dar este o reactie adversa posibila. Trebuie sa discuti din nou cu ginecologul care ti-a prescris-o si care te supravegheaza. Totusi, e mai probabil sa existe o alta cauza, mai ales daca ai fost de atunci regulat la ginecolog si el nu ti-a gasit si alte probleme

| AnnaBebitza explică (pentru Brigaela):

Buna..de fapt de cateva zile de cand iau calciu si magneziu din senin s a oprit..asta sa fi fost oare toata problema? Daca stiam ..luam demult..vi se pare mult o perioada de 8 luni? Din aprilie pana in august mi a cazut mai putin.dar din septembrie dupa o dieta incepuse sa mi cada suvite..credeti ca se mai regenereaza?

| AnnaBebitza explică (pentru Brigaela):

Am mai citit pe net, si am mai gasit si asta: 5. Stresul extrem. Stresul extrem este o cauza importanta a caderii spontane a parului. Are si un efect de durata, caderea parului durand intre 6 si 8 luni.

| VreauMiere a răspuns:

Parul poate cadea din mai multe motive:
1) Din cauza genei. Ai pe cineva in familie care are chelie (tata, bunicul, stra-bunicul).
2) Din cauza ca nu mananci ce trebuie. Cauta pe google alimente benefice pentru par.
3) Din cauza oboselii. De exemplu daca esti o petrecareata si pierzi noptile prin cluburi, fumezi, consumi alcool. Cand corpul se lupta cu oboseala el cauta resurse ca sa iti dea tie energie sa iti faci de cap toata noaptea. Atunci corpul consuma din resursele care ar trebui sa fie pastrate pentru par, piele, unghii. Corpul tau zice ceva de genu': "o sa folosesc din resursele pentru par, piele, unghii, ca oricum aceste parti ale corpului nu sunt vitale, deci nu o sa moara daca ii cade parul (de exemplu).
4) Ar putea fi si de la pastila de a doua zi. Pastilele alea sunt niste bombe hormonale si pot produce dereglari hormonale foarte grave. Cate pastile de-astea iei pe an? Limita este de 2 pe an din cate stiu eu. Si apropo, daca nu iei anticonceptionale foloseste prezervativul, pana la urma tu sa te simti bine si sa fii sanatoasa, da-l naiba pe partenerul tau de huta-huta ca nu moare daca prezervativul reduce senzatia lui rolling on the floor
Sfatul meu e sa te duci la medicul de famile care te va trimite la un medic dermatolog. Nu sta asa, foliculii (cei care produc parul) nu or sa mai poata regenera parul prea mult avand in vedere ca ti-a cazut asa mult si risti sa ramai cu cuteva fire sad

| RM94 a răspuns:

Vorbesti fara sa stii absolut nimic.