| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, de când sunt mică toată lumea rade de mine ca sunt destul de slăbuță, am 1.70 și 52 de kg, îmi doresc atât de mult sa ma îngraș dar nu reușesc, iar dacă reușesc dau foarte rapid jos. Fac sport, alerg și mănânc foarte bine, vreau niște medicamente; vitamine orice care sa ma îngrașe macar 8 kg credeți-mă sunt disperata!
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu folosi vitamine! Nu-ti dori ceva ce n-o sa-ti placa! Nevasta-mea era ca scandura cand m-am casatorit, umbla cu caramida in poseta sa n-o ia vantul. laughing Acum, la senectute, arata ca un butoias pe picioare. Fa sport si mananca cate calorii sunt necesare! Daca mananci prea mult stomacul va cere si mai mult si te vei ingrasa. Esti bine asa cum esti!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa te complexezi din atata lucru, fiindca fetele slabute sunt mult mai cautate, decat grasele.
Dar ma rog, daca esti interesata sa te ingrasi, trebuie doar sa cresti numarul de calorii pe care-l mananci, la fiecare masa.
In ce privesc suplimentele cu vitaminele si minerale, ele nu ingrasa, doar intaresc sistemul imunitar (asta pentru cunostintele tale generale).

| margota a răspuns:

Așa ți-e felul! Cunosc și eu persoane care mănâncă foarte mult însă tot slabe sunt! Nu ar trebui sa îți faci griji! Posibil cu timpul când nu mai ai arderile atât de bune sa mai pui câteva kg!

| dinaprilie a răspuns:

Suplimentele si vitaminele sunt menite sa aduca la un nivel normal lipsurile din organism sau dezechilibrele. Surplusul este eliminat. Este drept ca unele dintre ele pot "provova" un apetit pentru mancare dar doar atat. Vrei grasime? Mananca grasime dimineata la pranz si seara si intre mese. Mananca multe paine, orez, cartofi, carne..renunta la legume, fructe. Baga dulciuri, paste fainoase. Asa te ingrasi. Lasa sportul si alte activitati care iti consuma energie. Fii sedentara si mananca si te vei ingrasa. Daca nu vei depune nici acum inseamna ca "tipul" organismului tau este ectomorf. Cauta pe google si vezi ce inseamna. Atfel. sper sa nu ne mai auzim niciodata.

| CassiusAlexander a răspuns:

Vitaminele n-au calorii. Doar mâncarea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie sa pui nimic, ai o greutate foarte ok.
Dupa 20 de ani, metabolismul probabil va incetini mult, si iti vei dori sa ai corpul de acum.

| TudorDD a răspuns:

E plăcut când îmbrățișezi o fată ca tine. Nu e cum face mișto lumea. Cu o îmbrățișare pot să te ajut, iar în rest, se pare că așa e genetica ta. Accepta-te. Iubește-te. Asta e cel mai important. Iar apoi, dacă chiar vrei masă, nu-mi trece prin cap decât modul prin care mulți băieți au ajuns din scânduri, giganți. Exerciții fizice intense și multă, multă hrană. Dar tu ești fată, nu știu cum ai putea adapta asta pentru tine și e păcat de tine să te străduiești atâta pentru a te simți acceptată. Nu zic să devii pachete de mușchi normal, ci să pui mușchi și mai apoi grăsime pe fund, solduri, brațe, picioare, abdomen, în felul acesta.

Eu te accept cum ești, tu de ce n-o faci?

| Digikey a răspuns:

Ai rabdare.Peste 5 ani o sa intrebi despre metode de slabit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alergi? Și vrei sa te îngrași? Alergatul creste caloriile consumate pe parcursul zilei.
Cel mai probabil te menții cu un număr mai mare de calorii
Da mi mesaj in privat pentru mai multe detalii. Cam știu ce este de făcut.
Iar dacă nu vrei sa dai mesaj rapsunsul pe scurt este :surplus caloric, redu cardio și antrenamente la sala de 2 ori pe sapt a 35 min(pentru inceput)

| Andraxandra12345 a răspuns:

Bună te pot ajuta eu sora mea de la 51 a ajuns la 58 cu peritol mai avem noi câteva cutii iti dau și poze dacă vrei sa vezi diferența