| etmiky a întrebat:

Buna:*de cateva luni imi cade foartee mult par(din cap, normal laughingam incercat sa ma spal cu alte sampoane, am incercat sa ma dau cu ulei de toate felurile, nici o schimbare sadimi pica par din ce in ce mai mult... e normal sa imi cada atata par? daca nu, pot face ceva impotriva caderii parului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Joanne a răspuns:

Poti folosi ulei de ricin. Il gasesti usor in farmacii.D
aca asta nu functioneaza, cauta tot la farmacia Revalid (sampon si pastile)

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Anemiile carentiale de fier duc la o cadere accentuata a parului. Du-te la medicul de familie pentru analize.

| roxyana03 a răspuns:

Clear e cel mai bun sampon, si de matreata si de evitarea cadirii parullui, spalate cateva luni si totul va ii inregula, bafta:* fundabatting eyelashes

| SugarLips a răspuns:

Mie mi se intampla acelasi lucru am 11 ani si imi cade parul foarte tare atunci cand ma perii sau...Mama mi-a zis ca nu e deloc binesad

| Doublekillll a răspuns:

Cauze non-genetice pentru caderea parului Daca pierderea parului nu este influentata de cauze de ordin genetic, aceasta poate fi incadrata in celelalte 2 tipuri de caderi ale parului(Effluvium Anagen sau Efluvium Telogen), ambele tratatabile si temporare. Efluvium anagen poate fi cauzata de administrare pe cale interna a unor medicamente ce produc "otravirea" foliculilor de par aflati in stadiu de crestere. Efluvium telogen se manifesta atunci cand un numar ridicat de foliculi pilosi intra in starea de repaos inainte de momentul stabilit genetic. Acest tip de afectiune se aseamana cu Alopecia androgenetica, de aceea doar un dermatolog poate pune un diagnostic concret in ceea ce priveste cauza bolii si modul de tratament. Medicamentele care pot cauza caderea parului sunt: cele pentru guta, cele prescrise in tratarea cancerului, cele pentru fluidificarea sangelui, antidepresivele, dozele mari de Vitamina A, medicamentele pentru presiunea sangelui, precum si pilulele contraceptive. Alti factori care ar putea declansa caderea parului sunt schimbarile de ordin hormonal, ce apar, in general, in perioada de dupa nastere, inainte si dupa menopauza sau cand se incepe/se opreste administrarea de contraceptive. Caderea parului ar putea dura 3 luni in urma modificarilor hormonale, fiind necesare alte 3 luni pentru ca parul sa revina la ciclul normal de regenerare. Si factorii de nutritie au un rol important in ciclul de viata al firului de par: dietele disociate, spontane, un regim vegetal sau deprivari cronice de mancare (informetarea sau alcoolismul) pot determina caderea parului. Oprirea acestora este de obicei suficienta pentru a ajuta cresterea la loc a parului. In cazul in care regimul zilnic de nutritie nu contine destul fier si zinc, este recomandata administrarea de vitamine. Alte cauze/conditii medicale cere pot determina caderea parului includ: -Stresul fizic sau emotional -Boli grave -Operatii -Nasteri -Febra mare -Disfunctii ale tiroidei -Probleme de piele la nivelul scalpului -Sindrom polichistic la ovare -Scaderi bruste in greutate -Diabet

| ApofissPapaya a răspuns:

Pentru inceput, ti.as recomanda sa nu mai schimbi asa des sampoanele. Spala.te cu unul si asteapta. Nimic nu vine de pe o zi pe alta. Nu mai schimba nici uleiurile. Astea strica parul si il slabesc foarte mult. Atat pentru inceput. Ai putea sa mergi la doctorhappy. Numai bine!