| cristi085 a întrebat:

Buna,de câteva ore a început sa ma doară gingia de sus in partea stânga,de la măsea,chiar sus de tot,s-a umflat destul de rău acum cred ca am făcut un abces gingival,problema este ca eu sunt acum in vizita la niște rude in Anglia, știe cineva dacă pot sa ma duc la dentis, mi e frica sa nu se agraveze!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chiar daca esti in Anglia, sunt dentisti si acolo.
Ideea este ca infectia de pe maxilarul superior este extrem de periculoasa, fiindca urca la creier si poti face meningita.
Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la spital in Anglia, sau la un serviciu stomatologic care face si urgenta, fiindca au nevoie sa umble la infectie si sa o dreneze. In plus, ai nevoie imediat dupa interventie de antibiotic puternic, care se da numai de medici acolo, pe prescriptie medicala.
Nu glumesc, am vazut acest lucru pe vremea studentiei la colega mea, careia chiar eu i-am facut doza dubla de penicilina cu xilina, la fiecare 6 ore, dupa ce fusese deja operata, cand i s-a umflat fata si ochiul de la o amarata de carie, netrata si infectata
Nu-ti risca santatea, ca vin sarbatorile si nu ai unde sa mai mergi.

| Eireann a răspuns:

Da, cauti un cabinet, suni si iti faci programare. E destul de scump dar trebuie sa rezolvi cumva.