| floricicata a întrebat:

..de cateva zile am niste dureri de cap ingrozitoare am luat zinnat si flamexin dar totusi durerea persista ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aleqa a răspuns:

Poti fii racita, sau poti avea o gripa... Sfatul meu e sa te duci la medic. El stie sigur ce trebuie sa-ti dea in cazul acesta.

| floricicata explică (pentru Aleqa):

Da dar acele medikamente mi lea prescris doctorul de familie...si din pacate acele tratamente mia urcat tensiunea are vre un tretament legatura cu asta?

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medic pentru un consult. De ce ai luat Zinnat? Stii ca este antibiotic?
http://www.i-medic.ro/simptome/durere-de-cap-cefalee

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi indicat să mergi IAR la medicul de familie pentru un control deoarece, teoretic, în 3 zile de tratament ar TREBUI să simţi o ameliorare/"îmbunătăţire" a stării de sănătate.

Apoi, dacă studiezi prospectul de la Zinnat se constată că durerile de cap POT reprezenta efecte adverse!
E posibil ca acest medicament să NU fie tolerat de organismul tău.

De asemenea, aceste medicamente ţi-au fost prescrise pentru o infecţie ( respiratorie, bănuiesc ) : Zinnat este antibiotic şi Flamexin este antiinflamator.

Totuşi, e posibil ca durerile de cap să fie din cauza tensiunii mărite - care NU are legătură cu aceste 2 medicamente ( ele nu influenţează/modifică tensiunea ).