| nexT_2456 a întrebat:

De cateva zile ma doare in piept in zona inimii si mana stanga destul de tare si am batai mai repezi ale inimii. Mi frica de nu mai pot imi este foarte frica si sa nu am ceva grav la inima, sau sa fac infact.Va rog niste sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adele24 a răspuns:

Buna, si eu am avut aceleasi simptome timp de cateva saptamani, acum ceva vreme. Mi-am intrebat profesoara de biologie cu prima ocazie si am avut grija sa merg si la doctor, temandu-ma la inceput, la fel ca si tine. Mi s-a spus ca infartul de miocard (care are aceleasi simptome) este specific doar persoanelor mai in varsta, si ca nu sunt sanse sa manifest. Am luat nurofen si mi-a trecut. Tin insa minte ca ma durea si pe mine foarte tare, mai ales cand radeam, cand plangeam, si durerea scadea daca imi tineam respiratia. Prin urmare este o febra musculara a muschiului inimii, care poate veni de exemplu de la o tuse mult prea deasa sau puternica, ras in exces, etc. Nu este nimic grav, ba chiar mi s-a spus ca este si des intalnit. Sper sa te linistesti si sa iti treaca, insa pentru a fi sigur, poti merge si la doctorul de familie.Dar pana atunci, stai linistit, o sa vezi ca o sa-ti treaca in cateva zile ( mai ales daca nu mai faci efort ) si o sa vezi ca nu e nimic grav, Doamne fereste.

4 răspunsuri:
| RhoOphiuchi a răspuns:

Febra musculara la muschiul inimii?! LOL, doamne fereste.

Am avut si eu simptomele astea in randuri repetate. Nu te doare inima, ai un junghi intercostal. Durerea de inima specifica infarctului sau problemelor cu inima e o durere in centrul pieptului, pe o arie largita (nu te doare intr-un anume punct, e o durere raspandita) si tine cateva minute. In nici-un caz cateva zile. Daca era infarct, pana acum erai mort/moarta. Stai linistit/a si nu te panica, ca ti se face mai rau. Trece de la sine in timp.

| wyo a răspuns:

Daca iti e frica ai parerea ca te doare mai rau
calmeaza-tewinking

| BroascaCuElice a răspuns:

Du-te la doctorhappy

| Daana_3623 a răspuns:

In cel mai sigur caz mergi la medic. Poate sa fie si o crestere de tensiunii din cauza caldurii sau a stresului ( daca este )winking. Ai grija de tine!