| hii134 a întrebat:

Buna, de câtva timp am niște simptome aiurea la inima. De exemplu:
- ma înțeapă in piept, și ma doare mâna stânga
-obosesc foarte foarte repede dacă fac sport
-uneori am senzație de sufocare
- când ma ridic de jos amețesc, chiar dacă nu ma ridic brusc și mănânc normal. Era sa și lesin de câteva ori
- am bătăi destul de rapide, le simt
- asta e ciudata, dar uneori la scoala dacă ma uit in caiet efectiv mi se desfocuseaza privirea, dacă știți ce zic
Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele descrise de tine sunt simptomele unui infarct.
Iti recomand de urgenta sa mergi sa-ti faci un EKG si o ecografie cardiaca.

| hii134 explică (pentru anonim_4396):

De asta îmi fac griji. am 13 ani

20 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Posibil sa ai dispnee de efort. Faci sport des? dacă nu ai antrenament constant de aici posibil sa fie senzația de sufocare. Asta cu amețeala - analize de sânge, poate ai vreo anemie de care habar nu ai. Cu somnul cum merge?
Poti merge sa te evalueze un medic cardiolog, iti face un EKG si vede cum stai.

| hii134 explică (pentru Nirvanaaa):

Nu fac sport aproape deloc, decât la scoala la
ora, sufocarea ma ia pe nepregatite ca sa zic așa, nu când fac efort. Somnul merge ok, deșii aveam o perioada in care stăteam pana târziu (5-6 dimineața) pentru ca nu puteam sa dorm

| Cehoslovacia a răspuns:

Problemele tale necesita ajutorul unui cardiolog, nu te juca cu inima ca nu stii cum te duci de tanar happy

| hii134 explică (pentru Cehoslovacia):

Problema e ca am 13 ani, și nu știu de ce am toate astea

| 3824060673 a răspuns:

În cazul vârstei până în 21 de ani este de la alimentație, suferință agresivă, abuzuri și/sau netratarea la timp sau cel puțin înștiințarea. În cazul tinerilor peste 21 și până la 30, stresul, alimentația rea, abuzuri fizice și eșecuri. În cazul vârstei 30-40-55 cumulul de evenimente neplăcute, oboseală exagerată, ambiții inutile și iarăși alimentația. Dacă este vorba de ceva ereditar, trebuie tratat cât mai natural și intens posibil și cu cât este mai repede cu atât mai bine. Nu vă panicați, dar trebuie să știți că este din cauza inimii, respirați ușor trăgând aer pe nas până simțiți că va'ți relaxat oarecum, serviți un sfert de pahar de apă și din prima clipă în care vă simțiți mai bine un pic, începeți cu toată ființa dumneavoastră lupta împotriva stresului prin ruperea total de tot ce provoacă stresul, rugăciune și încetarea viciilor consumate oral. Iubirea este un medicament bun, dar nu sexul exagerat, iubirea, bunul simț, bunele maniere din partea cuiva care ține la dumneavoastră. Succes și sănătate vă doresc

| hii134 explică (pentru 3824060673):

Eu am 13 ani. nu am abuzuri sau ceva, dar când aveam vreo 9 ani mi-a fost zis ca am bătăi cam rapide, posibil și de la alimentație sa duc la probleme in genul deoarece de cam o jumătate de an, de cand învăț după-amiaza am mancat doar odată pe zi, și nu mai mănânc aproape deloc ca un om normal. nu știu! Multumesc!

| hii134 explică (pentru hii134):

Am uitat sa mentionez și m-am exprimat gresit! Nu am mancat normal câtva timp, dar in ultimele săptămâni am mancat foarte ok, cum am zis și in întrebarea principala, de curând mănânc normal!

| 3824060673 a răspuns (pentru hii134):

Tu trebuie să te hrănești bine și sănătos. Îți place să gătești?

| hii134 explică (pentru 3824060673):

Sincer nu, și am avut o perioada in care ma hraneam foarte foarte rar

| 3824060673 a răspuns (pentru hii134):

Iubești viața? Puiule ești avertizată că te apropii de o un moment în care singurică este greu să faci față. Ai un medic de familie? Mami, tati știu? Să nu te temi de nimic ok? Dacă nu ai pe nimeni sau nu îți este teamă să vorbești cu părinții trebuie să știi că nu ai nici cel mai mic motiv să te temi, da? Mergi și spune'le ce se întâmplă cu tine. Aștept vești bune, da? Mulțumesc

| hii134 explică (pentru 3824060673):

Da, știu, am vorbit cu ei și au zis sa mergem la medicul de familie sa vedem ce se întâmpla. Multumesc de grija! Eu eram cea care de exemplu refuzam sa mănânc, și din cauza programului cu scoala, adică de la 12 la 18-19, nu mâncam de prânz sau dimineața pentru ca stomacul se obișnuise sa fie cam gol. Am început sa ma hrănesc din nou normal, sper sa fie ok! Va țin la curent

| 3824060673 a răspuns (pentru hii134):

Să'i asculți pe mami și pe tati și să papi bine. Și. da, aștept vești bune de la tine. Mulțumesc

| hii134 explică (pentru 3824060673):

????

| 3824060673 a răspuns (pentru hii134):

Ce să explic?

| hii134 explică (pentru 3824060673):

Scuze, pusesem un emoji și vad ca mi-a trecut cu,,?" Am înțeles tot! Mersi de ajutor!

| hii134 explică (pentru 3824060673):

Am fost la medicul de familie, trebuie sa merg la analize de sânge și la cardiolog. Mi a pus un diagnostic ( ceea ce crede el) ca și tahicardie. Dar nu se știe sigur

| 3824060673 a răspuns (pentru hii134):

Merci pentru vești pui mic. Să papi bine și să'mi promiți că nu te mai super obosești învățând. Dacă îți aranjezi programul în așa fel încât să papi bine, să înveți, să faci și sport, să te odihnești cum trebuie (minim 8 ore de somn liniștit) când vei crește mare vei fi foarte foarte mulțumită de rezultate și abia atunci vei ști sigur cât de importantă este disciplina în viață și cât de ușor devine totul după ce te obișnuiești într'o anume ordine cronologică, dar foarte sănătoasă. Succes și să te faci bine, să fii sănătoasă tun și să nu mai permiți nimănui să te streseze. În viață e timp pentru tot în absolut și sunt etape. Dacă respecți etapele bucurându'te de tot ce este sănătos din absolut toate privințele lor și nu încerci să obții azi ce sigur mâine de-abia așteaptă să vezi cât de frumos și bine a fost că nu te'ai grăbit, ai șanse cu peste 70% să fii fericită, dar în primul rând trebuie să fii sănătoasă, iar ca să'i dobândești și pe ceilalți 30% din factorii care formează fericirea unei persoane, trebuie să știi că tot ceea ce te înconjoară, faci și experimentezi are legătură, toate acțiunile au legături între ele și cel mai important este să nu te grăbești și mereu să constați că ai avansat. Ok? happy O Duminică frumoasă pui drag. Curaj & Succes în tot, da?

| hii134 explică (pentru 3824060673):

Multumesc foarte mult! La fel

| 3824060673 a răspuns (pentru hii134):

Și eu îți mulțumesc!