| Gabrielle_3626 a întrebat:

Buna de ce credeti ca mi se electrizeaza parul, poate fii de la placa? Eu ma spal cu un sampon de la Favisan. ce poate fii? (DAU fundita)kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoReDaNa a răspuns:

Lectrizarea este o problemă dacă ai părul foarte fin, lung sau ondulat. Iarna cu arât mai mult, pentru că porţi haine sitetice şi căciuli, iar trecerea de la cald la frig şi invers agresează părul care îşi pierde astfel strălucirea. Deşi nu există o soluţie pentru a rezolva definitiv problema electrizării părului, sunt câteva trucuri pentru a-l îmblânzi:

- Nu-l pieptăna prea des pentru că structura firului de păr se deteriorează. Foloseşte un piepten de lemn sau o perie din păr natural. Obiectele de coafat din metal sau materiale sintetice electrizează părul.

- Foloseşte un balsam la fiecare spălare pentru a ordona firele rebele. Cel mai bine este să foloseşti un balsam fără clătire sau să aplici o cremă specială după spălare.

- Foloseşte o dată pe săptămână o mască reparatoare care hrăneşte firul de păr.

- Foloseşte un şampon nutritiv. Hrănit cum se cuvine, părul se electrizează mai greu.

- Nu usca părul prin frecare cu prosopul pentru că se electrizează şi mai tare. Dacă îl usuci cu foehnul, ţine-l la distanţă de scalp şi setează-l la cea mai mică treaptă pentru ca aerul să nu fie prea fierbinte. Cel mai bine ar fi să-l laşi să se usuce în mod natural sau să foloseşti un foehn care degajă ioni negativi şi împiedică electrizarea părului.

- Nu folosi produse pentru îngrijire care conţin alcool. Acestea usucă şi mai tare părul.

- Masajul capului stimulează circulaţia sângelui şi secreţia de sebum. Astfel, părul va creşte mai sănătos.

Ce mai poţi face:

Special pentru vârfuri: aplică seara câteva picături de ulei de măsline pe vâtrfuri şi spală părul dimineaţa. Va avea un aspect mai îngrijit.

După ce te-ai coafat, pulverizează puţin lac de păr. Firele vor fi mai disciplinate.

funda?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi si de la shampon da si de la placastraight face de la amn2 poate imi dai si mie o funda acolobig grinbig grinbig grin

| mmary a răspuns:

Nu este nimic ingrijorator.doar ca unele persoane au firul de par foarte subtire si moalehappy. nu este de la placa sau altceva.incearca cu niste fixativ sau ceara.thinking ce vrei tu si nu ti se va mai electriza. sper ca te-am ajutat!:*happy

| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Hello happy Si eu am problema electrizarii parului straight face E chiar nasol... uite aici cateva trucuri pentru a-l mai "imblanzi" happy :

Electrizarea este o problemă dacă ai părul foarte fin, lung sau ondulat. Iarna cu arât mai mult, pentru că porţi haine sitetice şi căciuli, iar trecerea de la cald la frig şi invers agresează părul care îşi pierde astfel strălucirea. Deşi nu există o soluţie pentru a rezolva definitiv problema electrizării părului, sunt câteva trucuri pentru a-l îmblânzi:

- Nu-l pieptăna prea des pentru că structura firului de păr se deteriorează. Foloseşte un piepten de lemn sau o perie din păr natural. Obiectele de coafat din metal sau materiale sintetice electrizează părul.

- Foloseşte un balsam la fiecare spălare pentru a ordona firele rebele. Cel mai bine este să foloseşti un balsam fără clătire sau să aplici o cremă specială după spălare.

- Foloseşte o dată pe săptămână o mască reparatoare care hrăneşte firul de păr.

- Foloseşte un şampon nutritiv. Hrănit cum se cuvine, părul se electrizează mai greu.

- Nu usca părul prin frecare cu prosopul pentru că se electrizează şi mai tare. Dacă îl usuci cu foehnul, ţine-l la distanţă de scalp şi setează-l la cea mai mică treaptă pentru ca aerul să nu fie prea fierbinte. Cel mai bine ar fi să-l laşi să se usuce în mod natural sau să foloseşti un foehn care degajă ioni negativi şi împiedică electrizarea părului.

- Nu folosi produse pentru îngrijire care conţin alcool. Acestea usucă şi mai tare părul.

- Masajul capului stimulează circulaţia sângelui şi secreţia de sebum. Astfel, părul va creşte mai sănătos.

Ce mai poţi face:

Special pentru vârfuri: aplică seara câteva picături de ulei de măsline pe vâtrfuri şi spală părul dimineaţa. Va avea un aspect mai îngrijit.

După ce te-ai coafat, pulverizează puţin lac de păr. Firele vor fi mai disciplinate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa fie putin electrizat imediat dupa ce l-ai spalat si uscat si indreptat, daca problema e mai grava, inseamna ca e parul prea uscat, se mai intampla (mai ales iarna, cand e aer foarte uscat in casa), incearca sa bei mai multa apa, sau sa folosesti un balsam (sau sa dai caldura mai incet, poate e prea cald in casa) si DA, placa e si ea responsabila pentru asta, dar daca ai avea parul, radacinile si scalpul hidratate corespunzator acea uscaciune-electrizare ar trebui sa dispara la 1-2 minute dupa ce l-ai indreptat, in cel mai rau caz ai putea sa folosesti ceara speciala atunci cand indrepti parul, sau sa dai cu putin balsam-spray (se gaseste de la mai multe firme, dar sa dai foarte putin, ca altfel o sa para nespalat), poti incerca si diverse masti, numai tu poti gasi solutia exacta, cautand si experimentand, succes!