| Biby a întrebat:

De ceva timp ma macina gandul ca as avea cancer de piele la o alunita.Chiar daca arata la fel ca mai demult si nu ma doare, imi este putin frica si m+am gandit sa merg la dermatolog, ca sa stiu daca am motive sa ma ingrijorez.
Cum ma consulta acolo? Daca ai cancer de piele.se mai poate scapa de el, sau mori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu se moare bătând din palme!
Mergi la un consult dermatologic cu trimitere de la medicul de familie fără a fi nevoit/ă să plătești cosultația.
La un cabinet particular poate ajunge și la 50 ron.
Sănătate.
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Medicul iti va examina alunita cu dermatoscopul. Cancerul de piele se poate trata daca este despistat la timp, asa ca daca aspectul alunitei te ingrijoreaza mergi cat mai repede la un dermatolog. Multa sanatate! http://www.i-medic.ro/boli/melanom

| Maariiaa a răspuns:

Depinde de fiecare caz,dacă se mai poate trata,sau nu. Nu o să te doară nimic la consultație,stai liniștită. Trebuie neapărat să mergi la un dermatolog să te vadă, pentru că este păcat.
Nu se știe ce ai, nu e neapărat să ai cancer de piele.
Du-te la doctor pentru a preveni evenimente neplăcută și dureroase.

Baftă.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu cred ca este necesar sa te panichezi. Desigur depinde de marimea si forma alunitei, dar, in general, alunitele erau considerate semne de frumusete. Mai nou oamenii au inceput sa vada si ceea ce e si ceea ce nu e drept malign. Pentru linistea ta sufleteasca poti merge la un consult medical. Cat despre faptul ca se moare sau nu din aceasta cauza - in cazul in care intr-adevar cineva are cancer de piele - depinde de momentul descoperirii cancerului. Cu cat este mai mare cu atat este mai greu de extirpat si cu atat mai multe ramificatii are in corp. Totusi eu sunt de parere ca tu nu esti in aceea situatie. Multa sanatate si ganduri pozitive.

| Tsunade99 a răspuns:

Da, intr-adevar trebuie sa mergi la dermatolog pentru ca ar puteas fii ceva grav. Nu cred ca mori, poate tb sa-ti inlocuiasca pielea aia sau asa ceva.

| LondoneseCat a răspuns:

In primul rand linisteste-te.In general,cancerul "sta ascuns"dupa alunite de genul si se declanseaza ori foarte tarziu ori cand incepi tu sa zgandari alunita respectiva,lasa alunita in pace, numai o atinge, pune un plasure usor pe ea si gata.In al 2-lea rand alunitele cancerigene isi modifica culoarea si marimea,se maresc din ce in ce mai tare si se fac ori foarte inchise la culoare ori se inrosesc foarte tare.
Da,e foarte buna decizia ta de a te duce la dermatolog.
Cancerul de piele avanseaza foarte greu, si din cate stiu sunt cateva remedii impotriva lui.

Dar stai mai linistita ca nu ai. Te pup, ai grija de tine.

| Naspa6969 a răspuns:

Deci daca iti este frica trebuie sa-i spui parintilor tai si sa-i intreb asta nu stiu si da poti sa scapi cu niste tramente si daca iti este frica poti ca in fiecare seara sa te uiti in oglinda sa vezi daca ti s-a intamplat ceva sau te doare sau te mananca chestii de genu asta dar daca ti-a crescut asta insemna ca este. Sper sa te faci cat maai bine sa nu ai nimic.

| bob4rap a răspuns:

Daca e depistat la timp se scapa... dar daca nu te doare si arata la fel inseamna ca esti doar paranoica, dar ca sa fii sigura consulta un dermatolog happy

| mada_5472 a răspuns:

Nu cred ca ai cancer de piele, nu te teme. Mergi la un medic sa te vada. daca acesta considera ca ar putea fi o alunita periculoasa, o va scoate atata tot. Scoaterea unei alunite este un procedeu destul de simplu (dupa cum am vazut intr-o emisiune tv) asa ca nu ai de ce sa te temi. Trebuie doar sa te vada un medic si el va decide ce e de facut cu ea, poate ca alunita ta e inofensiva si va ramane asa cum e toata viata in acest caz nu va trebui sa se intervina. Bafta!