| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp mi-a aparut dedesubt de sfarc ca o bubita, care este ca si acele puncte din jurul sfarcului ce le am dar care este foarte umflata si acum am vazut ca s-a facut neagra la interior. Ce ar putea fi? Sper ca am explicat bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea umflatura rr putea fi de fapt un fir de par crescut sub piele. Aceasta afectiune apare in cazurile in care traiectoria/directia de crestere normala a firului de par este blocata si acesta va creşte sub forma unui fir spiralat sub piele, ceea ce provoaca aparitia unor umflaturi, la inceput discrete. Complicatiile pot sa apara ulterior sub forma unei infectari si inflamari a lucului din jurul firului de par adica a fenomenului numit foliculita care de obicei este foarte suparatoare. Presupunere este una dintre multe alte posibile situatii. Ar fi cazul sa te prezinti la ginecologie pentru ca medicul ginecolog sa stabileasca cu certitudine cauza reala, adevarata. Sanatate!