| Lorena6879 a întrebat:

Buna,de doua zile am observat că dacă trag aer in piept mi se aude un șuierat când plămânii sunt aproape plini cu aer,nu se aude in timp ce trag aer, numai când sunt plini cu aer, precizez că fumez de 2 ani cate un pachet la zi și nu flegmez mai deloc, probabil sa adunat mucus pe căile respiratorii pentru că după ce tușesc și rup tusea nu se mai aude(tușesc forțat pentru că nu am tuse)
Plus că m-am mutat într-o garsonieră mai ieftină pe moment și a fost mucegai in camera de baie.
Ma cam sperie faptul că mi se aude șuieratul asta in piept pentru că sunt anxioasa de fel.
O sa merg luni și la medicul de familie pentru că nu e cazul să mă duc la spital sau cv.
Ce părere aveți? Ați mai experimentat așa simptom?
Mss:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi urgent la medic si fa-ti analize complete la plamani, inclusiv raze, fiindca ai toate sansele sa ai deja probleme cu plamanii.

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Mersi de răspuns, o sa merg la medic

| Violleta2022 a răspuns:

Apropo, acum 1 an de zile afirmai ca fumezi de 2 ani jumate, azi (dupa inca 1 an) spui ca fumezi numai de 2 ani... deci ai ajuns sa acumulezi 3.5 ani de cand fumezi si tu minti. De ce oare?

"in 14 August 2023 | Lorena6879 a întrebat:
Bună, fumez de 2 ani jumate..."

https://www.tpu.ro/......ia-sa-mai/

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Scz,n-am de ce sa mint, sunt obosită, n-am dormit de ieri dimineață de la 5 și am insomnie de câteva zile, dorm 4-5 ore pe noapte

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lorena6879):

Muta-te de acolo, fiindca sporii de la mucegai duc la imbolnavirea plamanilor.
Fumatul deja ti-a afectat plamanii, mai ales ca fumezi atat de mult, deci starea ta va merge din rau in mai rau si daca acum nu te tratezi si nu te muti intr-o casa perfect uscata, riscand sa mori in cativa ani, cu cancer la plamani.
Imi pare rau ca-ti dau vesti atat de dure, dar asta este realitatea si este mai bine ca cineva sa-ti spun clar la ce te poti astepta, decat sa nu stii nimic si sa colapsezi intr-o zi.

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate dar pe moment asta am găsit, o sa caut altceva cat de curând

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lorena6879):

Pe moment poti inceta sa mai fumezi, scurt si drastic, macar incetinesti procesul evolutiei bolii la plamanii, pana apuci sa te muti.

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

O să mă las de fumat, azi am fumat 2 țigări în pauza de la muncă, stau mai prost cu banii, m-am despărțit de iubitul meu și garsoniera asta mi-am găsit o

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Sunt și proasta că sufăr după el

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lorena6879):

Nu are nici o legatura suferinta dupa un barbat cu fumatul.
ca una se baga in gura, cealalta este in capusorul tau.
daca ti la viata ta, lasa naibii fumatul si apuca-te de sport, dar mergi intai la medic sa vezi situatia REALA a plamanilor.

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Fumam în ultimă perioada aproape f mult, voiam să mă relaxez, mă simt stresata și pierdută

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Am scris aproape foarte mult la răspunsul anterior, sper sa dorm vreo 8-10 ore

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

El a fost iubirea vieții mele crying(
Îl iubesc și acum și faptul că sufăr după el mă face să mă simt slabă

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lorena6879):

Da, "a fost" deci nu mai este si pentru asta nu merita sa suferi, deoarece trecutul NU se poate schimba si apoi, daca v-ati desaprtit inseamna ca relatia nu a fost fericita si nu a functionat.
Deci: viata merge inainte fara el si totul depinde de tine acum, cand esti libera, sa iti faci viata furmoasa si fericita, dar trebuie sa o incepi de la sanatate, ca acolo ai o problema acuta de rezolvat.
Ceea ce poti face acum, fara sa te coste nimic, dar ca sa-ti aduca beneficiu imensa este sa renunti la fumat, ca nu mai cheltui inutil banii pe care oricum nu-i ai si nu mai bagi otrava in plamani.
Deci, chestia aia cu "ma face sa ma simt slaba" este doar in capusorul tau, fiidnca ai facut o obsesie dintr-o relatie care s-a terminat si nu se mai poate transforma niciodata in ceva bun si fericit pentru tine. Cand vei intelege acest lucru, vei putea sa te schimbi si sa intelegi ca tot raul ala a fost un "bun" facut cu forta, de cineva acolo sus, care ti l-a scos din viata fiindca nu este omul destinat tie si cu asta nu putea fi niciodata fericita.

| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, el ma înșelat deci el e de vină, așa e, n-are rost să mă mai gândesc la el
Mulțumesc pentru răspunsuri

| ioana748 a răspuns:

Incearca sa scoti cat mai mult aer din plamani, pana iti vine sa tusesti.
Cauzele pot fi multiple, dar te va indruma medicul.

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa te duci la doctor iar eu te sfătuiesc sa lași fumatul definitiv, fără gluma pentru ca se poate agrava

| Cipi1212 a răspuns:

Du-te întâi la medicul de familie.