| Vasilescuionvadim a întrebat:

Bună,de la ce poate fi durerea de stern,adică osul din centrul pieptului,de ex când mă întind se aude osul acesta cum pocnește și parca se întinde și puțin mă doare după, sau daca fac niste exerciții fizice la fel incepe să mă doara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, pocneste de la exercitiile fizice care probabil ca sunt prea dure pentru un corp in crestere.
Faci cumva ridicari de greutate?
Fiindca lucrul cu greutati nu este recomnadat copiilor in dezvoltare, fiindca inhiba cresterea si afectaeza oasele.

| Vasilescuionvadim explică (pentru Violleta2022):

Greutăți nu ridic, dar m-am ocupat cu fotbalu dat nu am ridicat greutăți.

| Vasilescuionvadim explică (pentru Violleta2022):

Dar totodată mă doare și putin in partea stanga este o durere așa insuportabilă

| TimberWolf a răspuns:

Probabil ai sau ai avut rahitism. Cati ani ai?
Durerea in stern este un semn clar de lipsa de vit d3.

| Vasilescuionvadim explică (pentru TimberWolf):

Am 17 ani

| TimberWolf a răspuns (pentru Vasilescuionvadim):

Ai sernul infundat, adica gaura in stern?

| Vasilescuionvadim explică (pentru TimberWolf):

Este un pic înfundat

| Vasilescuionvadim explică (pentru TimberWolf):

Dar nu am avut rahitism sau ceva de genul, dar totusi nu este foarte tare infundat, dar un pic este