| Shontellle a întrebat:

De la o vreme ma mananca capul tot mai des.Cred ca de la matreata.Ce sampon imi recomandati pentru mancarimi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Ionut_Cojbac_1996 a răspuns:

Head & Shoulders

| UrsuletExpirat a răspuns:

Nu sunt samponuri de mancarimidar eu iti recomand samponul marsailes(sper ca am scris bine) pe alb
Acela il folosesc si eu.
poti sa iti cumperi si clear pen
tru lucirea parului
sper ca team

| JohnyMoga a răspuns:

De la praf si murdarie de obicei te manca capul
si haden sholden e bun pentru cap adica de menta tongue

| Melania24555 a răspuns:

Eu una cred ca nu e de la matreata. esti sigura ca nu cumva te-ai contaminat cu asa-zisii paraziti 'paduchi'. nu e o rusine deoarece ei vin la parul curat. iti recomand sa te duci la un doctor sau sa iti iei un sompon contra acestora. daca nu este de la asta poti sa folosesti head & shoulders. iarta-ma daca te-am deranjat cu ceva dar doar ti-am dat un sfat.Succesc!

| ion1731 a răspuns:

Spala capul mai des ca de obicei- nici un sampon antimatreata nu ajuta, le-am incercat aproape pe toate, rezultatul - " 0"

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Eu iti recomand un sampon pe baza de plante, trebuie sa te speli de minim 2 ori pe saptamana. Mult succes!

| untu a răspuns:

Incearca cu samponul anti-matreata,, WASH & GO"!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "sampon pentru mancarimi" =))
Cel mult, eventual, foloseşti un şampon anti-mătreaţă :
https://www.google.ro/#q=%C5%9Fampon+anti-m%C4%83trea%C5%A3%C4%83

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune!